Logo Niepodległa
Logo PANSA
A A A      
 
English version Kontakt    
zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka

Airspace Strategy for Poland POLFRA O Film o PAŻP
Film o Podziale Polskiej Przestrzeni Powietrznej
Warsztaty

Drony ASM1
Strona projektu - Rozwój infrastruktury państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym


Logo CEF

Najnowsze Informacje

2012.07.16, 11:38

Dwunaste polskie lotnisko kontrolowane juz działa

zdj

Wczoraj, 15 lipca br. uroczyście uruchomiono dwunaste lotnisko kontrolowane w Polsce: Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa Modlin.

Dziś 16 lipca port lotniczy położony około 40 km od centrum Warszawy pracuje
już normalnie.

Zarówno w czasie wczorajszych uroczystości jak i dziś - pierwszego
normalnego dnia pracy o bezpieczeństwo ruchu lotniczego troszczą się
pracownicy PAŻP.

W modlińskiej wieży kontroli ruchu lotniczego swoje stanowiska pracy zajęli
kontrolerzy ruchu lotniczego, pracownicy PAŻP.

Wypowiedź Krzysztofa Banaszka Prezesa PAŻP:
- Właśnie skończyliśmy podsumowania EURO i zaprezentowaliśmy doskonałe wyniki, jakie polska branża lotnicza osiągnęła w okresie ostatnich kilku tygodni i już po dwóch tygodniach mamy okazję do kolejnego wspaniałego podsumowania. W artykule, w którym EUROCONTROL podsumowała EURO zatytułowanym: „Beautiful people serving the beautiful game” znajdują się słowa: „Wielkość twojej gry nie zależy od tego jak duży jesteś”. W czasie, gdy służby operacyjne PAŻP i służby wsparcia przygotowały, a następnie doskonale obsłużyły ruch lotniczy związany z rozgrywkami, inna grupa ekspertów PAŻP przygotowała przestrzeń powietrzną, procedury służb ATS, proces certyfikacji oraz urządzenia nawigacji i łączności, a także procedury SID/STAR dla nowego lotniska kontrolowanego w Modlinie. W dniu 15 lipca 2012 r. obsłużone zostały pierwsze loty w przestrzeni powietrznej tego 12 kontrolowanego lotniska w naszym kraju.
Jest to kolejne osiągnięcie w tym szczególnym roku dla cywilnego transportu lotniczego, jakim jest rok 2012, wraz z osiągniętymi już rekordami: liczby samolotów nad Polską, liczby samolotów na lotniskach w miastach-gospodarzach EURO, liczby samolotów obsłużonych w jednej godzinie na lotnisku im. Chopina. Do tej listy dokładamy rekordowo krótki czas utworzenia służb i procedur dla nowego lotniska komunikacyjnego. Rzeczywiste decyzje dotyczące obecności PAŻP na tym lotnisku zapadły na początku roku 2012 i wiązały się z zapewnieniem finansowania ponoszonych wydatków z opłat lotniczych TNC. Cieszę się, że nowe lotnisko dla Warszawy i Mazowsza pracuje pod kontrolą naszej Agencji i ma takie wspaniałe prognozy rozwoju. Gratuluję moim współpracownikom tego sukcesu i już teraz liczę, że podobnie skuteczni będziemy przy tworzeniu służb na lotnisku w Lublinie.
Z ogromną radością wręczyłem Prezesowi PL Modlin symboliczny dowód obecności PAŻP na nowym lotnisku – procedury podejścia i mapę przestrzeni powietrznej. Kiedy 25 lat temu zaczynaliśmy razem naszą edukację w dziedzinie transportu lotniczego chyba obaj nie przewidywaliśmy, że przyjdzie nam brać udział w tak wspaniałych wydarzeniach i rozwoju rynku lotniczego w Polsce.
Na zdjęciu powyżej: Prezes PAŻP wręczający Prezesowi Modlina procedury podejścia i mapę przestrzeni powietrznej.


Polecamy też zapoznanie się z fotografiami z uroczystości dostępnymi pod adresem: http://biznes.onet.pl/nowe-polskie-lotnisko-juz-dziala

Recenzja działań PAŻP zawarta w artykule zatytułowanym „Beautiful people serving the beautiful game”

Podsumowanie EURO w PAŻP:
http://www.pansa.pl/
Materiał PAŻP podsumowujący EURO 2012Fot. Hubert Adamczyk, PAŻP
powrót