Ułatwienia dostępu
UWAGA! W związku z możliwym występowaniem nieprawidłowego działania aplikacji mobilnej wprowadzona zostaje zmieniona procedura zgłaszania i koordynacji lotów BSP dla pilotów, którzy nie mogą sprawdzić zobrazowania przestrzeni powietrznej oraz zgłosić lotu za jej pomocą. Opisane procedury obowiązują do odwołania. W celu uzyskania bieżących informacji prosimy śledzić tę stronę oraz profil PansaUTM – integrating drones while keeping the sky safe.
DroneRadar służy do:
Do poprawnego działania aplikacja wymaga rejestracji użytkownika, stałego dostępu do internetu oraz podania numeru telefonu, pod którym musimy być dostępni w trakcie wykonywania lotu. Stały dostęp do internetu jest konieczny do prawidłowego działania dwukierunkowej niewerbalnej komunikacji pomiędzy służbami ruchu lotniczego (ATS) a pilotem drona. Dzięki tej formie łączności:
Na mocy Wytycznych NR 15 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 1 czerwca 2023 r. oraz przepisów Ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (art. 15zzzzl) każdy lot BSP w polskiej przestrzeni powietrznej powinien się odbyć po poinformowaniu PAŻP o zamiarze wykonania lotu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, określonego przez Agencję, czyli aplikacji DroneRadar.
Dzięki wykonaniu Check-In w aplikacji DroneRadar, który jest integralną częścią działającego operacyjnie systemu PansaUTM, służby zarządzania ruchem lotniczym widzą każdy zgłoszony lot drona na polskim niebie. Dzięki temu kontrolerzy TWR i informatorzy FIS widzą na swoich wskaźnikach każdy Check-In i w razie potrzeby, np. przelotu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, mogą (nie muszą!) nakazać lub zasugerować (w przypadku FIS) pilotom dronów natychmiastowe przerwanie operacji. Tą drogą również służby ATS mogą modyfikować parametry planowanej operacji np. ograniczając maksymalną wysokość lotu lub skracając czas lotu.
Zielona ikona Check-Ina oznacza, że został on zaakceptowany przez kontrolera TWR (na ilustracji) lub zobaczony przez informatora FIS.
DroneRadar umożliwia sprawdzenie przed lotem czy w wybranym miejscu na terenie Polski będziemy mogli latać. W tym celu wystarczy wyszukać na mapie pożądaną lokalizację (można skorzystać z „lupki”) i postawić tam pinezkę. Umiejscowiony w górnej części ekranu aplikacji sygnalizator świetlny za pomocą 3 światełek poinformuje o możliwości wykonania lotu w danym miejscu do zadeklarowanej wysokości lotu, uwzględniając wybraną kategorię i masę drona. Kliknięcie w sygnalizator, otwiera okno ze szczegółowymi informacjami o lokalnych ograniczeniach ich znaczeniu i ocenie możliwości wykonania lotu.
Uwaga! Struktury przestrzeni powietrznej są dynamiczne.
DroneRadar prezentuje informacje o możliwości wykonania lotu w czasie rzeczywistym, a nie terminie planowanym przez pilota. Nowe strefy, mogą pojawić się w dowolnym miejscu i czasie. Na pilocie BSP spoczywa obowiązek zapoznania się z aktualnymi ograniczeniami. Dlatego, normalnym jest zachowanie aplikacji, w której np. w wybranym miejscu rano zapalona jest zielona lampka, a popołudniu w tym samym miejscu zapalona jest lampka czerwona.
W obecnej fazie rozwoju aplikacja podczas oceny sytuacji w przestrzeni powietrznej bierze pod uwagę jedynie godzinę zaplanowanego startu, a nie zadeklarowany czas jego trwania. Z tego powodu, jeśli operacja wykonywana jest w strefie geograficznej (np. DRA-R TRA, DRA-P TSA), która w tym momencie nie jest aktywna, pilot jest zobowiązywany do sprawdzenia czy wspomniana strefa nie zostanie aktywowana kiedy jego lot będzie już trwał. O aktywności w strefie informuje tabela WebCAT Acivations zamieszczona w opisie strefy (godziny podane w czasie lokalnym!) .
Trzeba też wziąć pod uwagę, że PAŻP dostarcza przede wszystkim informacje o strukturach istniejących w przestrzeni powietrznej, ale nie koniecznie o tym co znajduje się na ziemi. Dlatego DroneRadar praktycznie nie zawiera informacji o obiektach, nad którymi nie można latać bez zgody zarządzających nim podmiotów, takich jak: porty morskie, elektrownie, ujęcia wody i oczyszczalnie ścieków czy jednostki wojskowe i poligony.
Szczegółowe informacje na temat używania aplikacji DroneRadar znajdują się w instrukcji obsługi.