Komisja wyraziła również zgodę, aby przewoźnik TAAG z Angoli wykonywał loty z tego kraju do Portugalii, jednak wyłącznie określonymi typami samolotów i pod pewnymi warunkami. Na liście przewoźników lotniczych, którzy nie mogą operować do UE, są m.in. przewoźnicy z Gwinei…
Wszystkie małe regionalne porty lotnicze mogą otrzymać dotacje do pełnej kwoty inwestycji, natomiast porty lotnicze średniej wielkości jak w Poznaniu czy Krakowie skorzystają z maksymalnej pomocy w wysokości 76 proc. Środek jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie…
Według organizacji Eurocontrol (europejska organizacja zajmująca się bezpieczeństwem żeglugi powietrznej) CDA (ang. Continuous Descent Approach) w porównaniu do klasycznego podejścia pozwala zaoszczędzić jednorazowo od 50 do 150 kg paliwa lotniczego, w zależności od typu samolotu i wysokości na jakiej rozpoczęto…
17 czerwca 2009 roku ogłoszono wyniki pierwszego Plebiscytu „Port Przyjazny Pasażerowi”. W internetowym głosowaniu udział wzięło 11 tysięcy czytelników portalu pasazer.com. Pasażerowie – internauci wybrali najlepsze lotnisko w Polsce i w Europie, przyznając zwycięskie statuetki portowi lotniczemu w Katowicach i…
Współpraca PAŻP i PLL LOT przy wdrożeniu procedury “zielonego podejścia” wchodzi w fazę testów operacyjnych. Rozpoczną się juz w czerwcu 2009 r. Zastosowanie procedur CDA jest nowoczesnym podejściem do problemów efektywności operacyjnej oraz zagadnień ochrony środowiska. Procedura “podejścia ciągłego schodzenia”…
Pod tym adresem: https://www.pansa.pl/index.php?lang=_pl&opis=wiecej&id_wyslane=233 znajdą Państwo porównanie europejskich nawigacyjnych opłat trasowych. Poniższy materiał ma na celu porównanie pobieranych przez PAŻP terminalowych opłat nawigacyjnych z ich europejskimi odpowiednikami. Takie zestawienie będzie od przyszłego roku łatwiejsze. Od 1 stycznia 2010 roku, wszystkie…
4 maja 2009 r. podpisana została negocjowana od 2008 roku umowa konsorcjalna na realizację Projektu “EGNOS Introduction to The European Eastern Region”. Jest to jeden z trzech międzynarodowych projektów, w których uczestniczy Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, a których celem jest…
Dla PAŻP będzie to kolejny, po ubiegłorocznym, test przygotowania polskiej przestrzeni powietrznej oraz służb PAŻP do sezonu letnich lotów GA. Uczestnicy rajdu będą mogli skorzystać z udostępnionej w tym roku, testowej wersji aplikacji do planowania lotów http://www.aim.pansa.pl. Szczegóły rajdu 2…
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, kalkulując swoje opłaty nawigacyjne, zrównuje cenę swoich usług – kosztom ich wytworzenia. Sposób kalkulacji tych opłat regulują przepisy Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 15 maja 2007 roku w sprawie opłat nawigacyjnych, oraz Rozporządzenia Komisji (WE) nr…
Celem spotkania będzie wymiana informacji na temat wstępnych podstaw kosztowych stawek jednostkowych opłat nawigacyjnych (trasowych i terminalowych), w Rejonie Informacji Powietrznej FIR Warszawa. Spotkanie odbędzie się w Hotelu Courtyard by Marriott Warsaw International Airport Hotel, ul. Żwirki i Wigury 1…