Od 1 stycznia 2021 roku Magdalena Kukuła będzie przewodniczyć Grupie ds. Strategii i Polityki CANSO Europe. To pierwszy raz w historii, gdy Polka będzie koordynować strategiczno-polityczne działania organizacji lotniczej zrzeszającej wszystkie światowe agencje żeglugi powietrznej. CANSO jest organizacją zrzeszającą dostawców…
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej informuje o wprowadzeniu pięciu stref TRA (czasowo rezerwowanych) dla operacji bezzałogowych statków powietrznych wykonujących loty poza zasięgiem wzroku operatora (BVLOS). Strefy zostały wyznaczone w okolicy Warszawy i Katowic. Zwracamy uwagę, że przecinają one zarówno przestrzeń kontrolowaną,…
Liczba operacji lotniczych obsługiwanych przez Służbę Informacji Powietrznej (FIS) Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej systematycznie rośnie. W roku 2019 informatorzy FIS PAŻP obsłużyli ich aż 260 000. W parze z coraz większym natężeniem ogólnego ruchu lotniczego idzie jednak także rosnąca ilość korespondencji…
Prezentujemy tygodniowy raport dotyczący zmian w ruchu lotniczym na i nad terytorium RP dodatkowo wzbogacony o dane europejskie z EUROCONTROL. Poniżej liczba wszystkich operacji lotniczych IFR łącznie z lotami tranzytowymi oraz liczba operacji na polskich lotniskach. Średnia tygodniowa dzienna liczba…
Zapewnienie wsparcia rozwoju specjalistycznych działań edukacyjnych oraz budowy zaplecza menadżerskiego i intelektualnego, niezbędne do funkcjonowania w nowoczesnym środowisku technicznym i technologicznym, to główne obszary, które obejmuje podpisana 3 grudnia umowa między Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a Politechniką Poznańską dotyczącą organizacji…
System PansaUTM jest podstawą rozwoju koncepcji U-space w Polsce. Demonstracja i certyfikacja usług U-space pozwoli na rozpoczęcie procesu wprowadzania mobilności miejskiej do przestrzeni powietrznej i jej integracji z lotnictwem załogowym – zapowiedział ekspert PAŻP Mateusz Kotliński podczas konferencji Amsterdam Drone…
Polska jest obecnie liderem przygotowań środowiska U-Space wśród państw członkowskich inicjatywy Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (SES), a w ciągu najbliższych pięciu lat świat czeka rewolucja w transporcie publicznym. Pierwsze loty półautonomicznych platform VTOL, latających na dystansie do 100 km, planowane…
Prezentujemy tygodniowy raport dotyczący zmian w ruchu lotniczym na i nad terytorium RP dodatkowo wzbogacony o dane europejskie z EUROCONTROL. Poniżej liczba wszystkich operacji lotniczych IFR łącznie z lotami tranzytowymi oraz liczba operacji na polskich lotniskach. Średnia tygodniowa dzienna liczba…
Identyfikacja przeszkód lotniczych zgodnie ze standardami ICAO, monitorowanie zmian na ziemi i identyfikacja obiektów w powietrzu, a w efekcie optymalizacja tras i oszczędności paliwa – to cele wspólnego projektu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz firm Creotech Instruments SA i AP-TECH.…
Przedstawiciele użytkowników przestrzeni powietrznej, lotnisk, dostawców służb żeglugi powietrznej i EUROCONTROL Network Manager (NM) wydali w piątek (20 listopada) wspólne oświadczenie. Zaprezentowano w nim zestaw najważniejszych propozycji, mających pozwolić na przeprowadzenie i efektywne koordynowanie procesu modernizacji europejskiego systemu zarządzania ruchem…