Ułatwienia dostępu
Jednym z organów Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jest Służba Informacji Lotniczej (ang. Aeronautical Information Service – AIS). AIS Polska jest odpowiedzialna za dostarczanie danych i informacji lotniczych niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa, regularności i efektywności żeglugi powietrznej w FIR Warszawa. W tym celu AIS Polska przygotowuje produkty informacji lotniczej, do których należą:
AIP Polska jest opracowywany zgodnie ze standardami i zalecanymi praktykami (SARPs) zawartymi w Załączniku 15 ICAO do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym – Służby informacji lotniczej. Publikacja ta zawiera informacje o przepisach wykonywania lotów, strukturze przestrzeni powietrznej oraz lotniskach w FIR Warszawa. Zmiany do AIP Polska są wydawane zgodnie z potrzebami w terminach zgodnych z terminami cyklu AIRAC.
AIP VFR to informacje o przepisach i zasadach wykonywania lotów VFR w FIR Warszawa, zgodne z wytycznymi Ministerstwa Infrastruktury z Rozporządzenia w sprawie służby informacji lotniczej. Do AIP VFR wydawane są oddzielne Zmiany i Suplementy. Wszystkie zmiany i aktualizacje wprowadzane są zgodnie z cyklem AIRAC.
MIL AIP publikowany jest przez PAŻP we współpracy z Szefostwem Służby Ruchu Lotniczego SZ RP. Oddział Informacji i Procedur Lotniczych Szefostwa SRL SZ RP jest odpowiedzialny za zbieranie i dostarczanie do PAŻP danych lotniczych w zakresie lotnisk wojskowych. MIL AIP zawiera informacje o przepisach i zasadach wykonywania lotów przez lotnictwo wojskowe. Do MIL AIP wydawane są oddzielne Zmiany i Suplementy. Wszystkie zmiany i aktualizacje wprowadzane są zgodnie z cyklem AIRAC.
Mapa przestrzeni powietrznej przedstawia wszystkie struktury przestrzeni powietrznej od GND do FL 660:
Wszystkie wysokości podane są w stopach.
Lotnicza Mapa Polski według standardów ICAO bywa nazywana mapą VFR. Komplet składa się z 6 oddzielnych arkuszy (Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław, Kraków). Mapa zawiera informacje lotnicze od GND do FL 095. Kolorystyka mapy była poddana szerokim konsultacjom z użytkownikami polskiej przestrzeni powietrznej. Zgłoszone uwagi zostały uwzględnione w obecnej edycji mapy. Ponadto dla zobrazowania rzeźby terenu zastosowano cieniowanie zamiast hipsometrii, co podniosło czytelność mapy.
Mapa zawiera:
Wszystkie wysokości podane są w stopach. Na rewersie każdego arkusza znajduje się m. in. legenda, sektory AIRMET, alfabet Morse’a, MRT i regiony nastawiania wysokościomierzy. Zależnie od przeznaczenia można nabyć mapę na papierze zwykłym lub foliowanym. Mapę można także nabyć w postaci mapy ściennej, na papierze zwykłym lub fotograficznym
Baza danych AIM zawiera wszystkie dane lotnicze znajdujące się w bazie danych AIS oraz publikowane w AIP Polska, AIP VFR Polska i MIL AIP Polska; m. in. wszystkie przestrzenie, przeszkody, urządzenia radionawigacyjne, punkty trasowe i VFR. Dane są prezentowane w formacie XML zgodne z AIXM 4.5 (dla zainteresowanych dostępny jest format AIXM 5.1).
– Praca służby AIS to nie tylko produkty. To również dni i miesiące spędzane na przygotowaniach eksportu danych do cyklicznego (AIRAC) zasilania w nie systemów wykorzystywanych przez służby ATC (Pegasus_21, TRAFFIC, CAT). To także usługi w postaci szkoleń prowadzonych przez małą grupę wysoce doświadczonych specjalistów dla dawców danych do produktów informacji lotniczej – z ich jakości (ADQ) czy obsługi oprogramowania (PLX). W końcu spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność, bo od jakości przygotowanych produktów i świadczonych usług zależy bezpieczeństwo użytkowników przestrzeni powietrznej – Magdalena Bańkowska, Kierownik Działu Zarządzania Informacją Lotniczą, 20-letnie doświadczenie pracy w PAŻP.
– Wszystkie istotne informacje w jednym miejscu i przejrzystej formie – użytkownik AIP Polska.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
ul. Wieżowa 8
02-147 Warszawa
Informacje ogólne o firmie:
e-mail: info@pansa.pl