Aplikacja internetowa Check-In
Z dniem 28.09.2023 r. Agencja wskazuje aplikację webową Check-In jako jedyny system teleinformatyczny za pomocą, którego należy poinformować PAŻP o zamiarze wykonania każdej operacji BSP.
Ułatwienia dostępu
Check-In służy do:
Aplikacja Check-In do poprawnego działania aplikacja wymaga rejestracji użytkownika, stałego dostępu do internetu oraz podania numeru telefonu, pod którym musimy być dostępni w trakcie wykonywania lotu.
Szczegółowa instrukcja użytkowania dostępna w aplikacji.
UWAGA! Aplikacja nie obsługuje niewerbalnej komunikacji dwukierunkowej pomiędzy służbami ATC a pilotem! Nie należy oczekiwać w aplikacji na potwierdzenie w zgłoszenia Check-In w przestrzeni kontrolowanej. Twoje zgłoszenie lotu nie jest widoczne dla służb ATC oraz załogowych użytkowników przestrzeni powietrznej.
Koordynacja odbywa się droga telefoniczną według procedury opisanej poniżej.
Na mocy Wytycznych NR 15 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 1 czerwca 2023 r. oraz przepisów Ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (art. 15zzzzl) każdy lot BSP w polskiej przestrzeni powietrznej powinien się odbyć po poinformowaniu PAŻP o zamiarze wykonania lotu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, określonego przez Agencję, czyli aplikacji Check-In .
Check-In umożliwia sprawdzenie przed lotem czy w wybranym miejscu na terenie Polski będziemy mogli latać. W tym celu wystarczy wyszukać na mapie pożądaną lokalizację (można skorzystać z „lupki”) i postawić tam pinezkę. Umiejscowiony w aplikacji sygnalizator poinformuje o możliwości wykonania lotu w danym miejscu do zadeklarowanej wysokości lotu, uwzględniając wybraną kategorię i masę drona.
Kliknięcie w nazwę strefy, otwiera okno ze szczegółowymi informacjami o ograniczeniach, ich znaczeniu i ocenie możliwości wykonania lotu.
W przestrzeni powietrznej występują strefy ograniczone czasowo. W przypadku ich wystąpienia w aplikacji jest to pokazane w następujący sposób:
Uwaga! Struktury przestrzeni powietrznej są dynamiczne.
Check-In prezentuje informacje o możliwości wykonania lotu w czasie rzeczywistym, a nie terminie planowanym przez pilota. Nowe strefy, mogą pojawić się w dowolnym miejscu i czasie. Na pilocie BSP spoczywa obowiązek zapoznania się z aktualnymi ograniczeniami.
Pamiętaj! Są obszary gdzie operacje BSP należy poprzedzić złożeniem planu lotu w Pansa UTM oraz telefonem do kontrolera TWR zgodnie z opisaną procedurą.
Bardzo ważne jest, że w obecnej fazie rozwoju aplikacja podczas oceny sytuacji w przestrzeni powietrznej bierze pod uwagę jedynie godzinę zaplanowanego startu, a nie zadeklarowany czas jego trwania. Z tego powodu, jeśli operacja wykonywana jest w strefie geograficznej (np. DRA-R TRA, DRAP TSA), która w tym momencie nie jest aktywna pilot jest zobowiązywany do sprawdzenia czy wspomniana strefa nie zostanie aktywowana w zadeklarowanym czasie lotu. O aktywności w strefie informuje tabela WEBCAT Activation (godziny podane w czasie lokalnym) zamieszczona w opisie strefy.
Trzeba też wziąć pod uwagę, że PAŻP dostarcza przede wszystkim informacje o strukturach istniejących w przestrzeni powietrznej, ale nie koniecznie o tym co znajduje się na ziemi. Dlatego aplikacja Check-In praktycznie nie zawiera informacji o obiektach, nad którymi nie można latać bez zgody zarządzających nim podmiotów, takich jak: porty morskie, stacje elektroenergetyczne, ujęcia wody i oczyszczalnie ścieków czy jednostki wojskowe i poligony.
Pamiętaj! Sprawdź czy w danym miejscu na pewno nie ma stref geograficznych lub obiektów na ziemi, które wprowadzają ograniczenia lub uniemożliwiają wykonanie lotu.
Podanie prawdziwego numeru telefonu, dostępnego w trakcie wykonywania swojej misji jest niezbędne. Aplikacja nie będzie w stanie zweryfikować użytkownika, który nie poda numeru poprzez wysłanie SMS z kodem. Obowiązkiem pilota BSP jest ustawienie danych zgodnych z aktualnym stanem. Jest to niezbędne do prawidłowej weryfikacji względem stref mogących ograniczać niektóre loty.
Przykładowe zgłoszenie operacji BSP