Serwisy PANSA:

Dobre dla Polski prognozy Eurocontrol

W ostatnich miesiącach europejskie lotnicze przewozy pasażerskich boleśnie odczuły wpływ kryzysu gospodarczego i finansowego o zasięgu ogólnoświatowym. Skutkiem kryzysu jest wyraźny spadek ruchu lotniczego w sezonie zimowym 2008/2009. Wg analityków Eurocontrol skutki kryzysu w sezonie letnim 2009 r. będą również dotkliwe.

Po sześciu latach wzrostu europejskich lotniczych przewozów pasażerskich o przeciętnej rocznej stopie 3% i zerowym wzroście odnotowanym w 2008 r., w grudniu ubiegłego roku Eurocontrol przewidywał na rok 2009 spadek liczby lotów w Europie o 3,1 procent.

Wariant pesymistyczny mówił o 4,9 procentowym spadku. Wariant optymistyczny zakładał spadek jedynie o 1,3 procenta. Analitycy Eurocontrol przyjęli na potrzeby prognozy, scenariusz zerowego wzrostu gospodarczego w UE.Korzystniejsza dla Polski, krótkoterminowa prognoza z 25 lutego nie zawiera optymistycznego przesłania dla całego sektora transportu lotniczego w Europie. Przewiduje na 2009 rok spadek liczby lotów w Europie o 4,9 procent.

Wariant pesymistyczny mówi o 8,1 procentowym spadku. Wariant optymistyczny zakłada spadek o 1,4 procenta.

Spadkowa tendencja europejskiego ruchu lotniczego dała się zauważyć już w lipcu 2008 r. Jednak dopiero w październiku 2008 roku, miesięczne statystyki pokazały spadek o 1,8% wobec analogicznego miesiąca poprzedniego roku. Według danych przedstawionych przez Eurocontrol, w listopadzie 2008 r. po raz pierwszy od 15 lat zaobserwowano spadek ruchu wśród tanich przewoźników, którzy obsłużyli w tym miesiącu 4 600 lotów, to jest o 6, 1% mniej niż w listopadzie 2007 r. Spadek w sektorze lotnictwa korporacyjnego w grudniu 2008 r. w stosunku do grudnia roku 2007 wyniósł 16%. Z końcem 2008 roku Eurocontrol odnotował spadek o 6,8 procent ruchu lotniczego. Spadek ruchu dotknął 80% europejskich portów lotniczych. Styczeń 2009 roku przyniósł pogorszenie sytuacji – spadek o 9,6 procent europejskiego ruchu lotniczego, co oznacza, że skutki kryzysu ekonomicznego są odczuwalne dla całego sektora transportu lotniczego w Europie.Analitycy Eurocontrol jako przyczynę obecnej kondycji sektora transportu lotniczego w Europie podają wysoki koszt podróży lotniczych. Bilety lotnicze podrożały w następstwie wzrostu cen paliwa. Niestety obecna cena biletów pozostaje około 10% wyższa niż rok temu, nawet po ostatnim spadku cen paliw. Wskaźniki wypełnienia ‘load factors’ nadal są niskie pomimo redukcji liczby połączeń w zimowym rozkładzie lotów.

‘Wszystkie te czynniki sugerują, że spadek ten nie będzie krótkotrwały i nie należy oczekiwać wzrostu ruchu jeszcze przed końcem 2009 roku.’ Prognoza ostrożnie zakłada powrót optymizmu i niewielki wzrost liczby lotów dopiero w listopadzie i grudniu bieżącego roku.Sytuacja w Polsce

Liczba operacji lotniczych w polskiej przestrzeni powietrznej w okresie od 1 stycznia do 4 marca 2009 spadła o 9,7 procent.

Przez dziewięć tygodni 2009 roku w polskiej przestrzeni powietrznej odbyło się 84 779 operacji lotniczych. W analogicznym okresie ubiegłego roku tych operacji lotniczych w FIR Warszawa było o prawie 10 tysięcy więcej. (93 834).Na podst. materiałów Eurocontrol

Grzegorz Hlebowicz

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Szukaj...