Ułatwienia dostępu

Serwisy PANSA:

Podsumowanie operacji dronowych (BSP) w 2020 r.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej prezentuje raport ze statystykami lotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w polskiej przestrzeni powietrznej w 2020 r. Raport przygotowany został w oparciu o dane własne z systemu PansaUTM oraz aplikacji Drone Radar. Zebrane dane pokazują, że ruch BSP sukcesywnie rośnie..

Przy okazji poniższego raportu zapraszamy także do zapoznania się podsumowaniem najważniejszych wydarzeń PAŻP z ubiegłego roku, podsumowaniem ruchu lotniczego IFR oraz General Aviation za 2020 r.

W 2020 r. liczba misji skoordynowanych w systemie PansaUTM w zasięgu wzroku operatora (VLOS) wyniosła 12701, a poza zasięgiem wzroku operatora (BLVOS) 639. Natomiast liczba misji skoordynowanych manualnie (przed operacyjnym wdrożeniem PansaUTM na kolejnych TWR) w ubiegłym roku wyniosła 949 dla VLOS i 143 dla BVLOS. Całkowita liczba zgłoszeń (checkinów) w aplikacji DroneRadar za 2020 r., to 296112. W ubiegłym roku wydano także 143 depesze NOTAM dot. lotów BVLOS.

Największą liczbę operacji dronowych w polskiej przestrzeni powietrznej odnotowano pod koniec III kwartału i w IV kwartale ubiegłego roku: we wrześniu (1540), w październiku (1682), w listopadzie (1567) oraz w grudniu (1407).

Natomiast największa liczba zgłoszeń (check-in’ów) w aplikacji DroneRadar przypadała na okres letni: czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Najwięcej zgłoszeń wykonano w tej aplikacji w sierpniu 2020 r.- było to dokładnie 45882.

Liczba misji skoordynowanych przez PAŻP manualnie, wraz z wdrażaniem systemu PansaUTM na kolejnych wieżach, sukcesywnie malała.

Warto także dodać, że system PansaUTM zwyciężył w dwóch kategoriach konkursu ATM Awards 2020, zorganizowanym przez europejskie magazyny Air Traffic Management i Unmanned Airspace. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej 12 lutego br. otrzymała główną nagrodę ATM Awards 2020 oraz pierwsze miejsce w kategorii “Projekty ANSP UTM”.

Sukcesywnie wdrażany od 2 marca 2020 r. system PansaUTM jest podstawą rozwoju w Polsce koncepcji U-Space zakładającej bezpieczną i efektywną integrację lotów załogowych (SP) i bezzałogowych statków powietrznych (BSP). To pierwszy i dotąd jedyny w Europie wdrożony operacyjnie system bazujący na cyfrowej koordynacji lotów BSP oraz cyfrowym zarządzaniu wnioskami i zezwoleniami na takie loty. . Na PansaUTM składają się autorskie rozwiązania operacyjne PAŻP oraz część systemowa zintegrowana z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją mobilną Droneradar. System ten pozwala m.in. na szybką, cyfrową, niewerbalną komunikację pomiędzy kontrolerami ruchu lotniczego i operatorami dronów. W lutym 2021 roku została wdrożona operacyjnie PansaUTM w wersji 1.2. Zawiera ona liczne nowe funkcje dla pilotów BSP oraz dla kontrolerów ruchu lotniczego i informatorów służby informacji podwietrznej, m.in. funkcję tak zwanych automatycznych zezwoleń dla najczęściej latających pilotów czy specjalne funkcje dla służb porządku publicznego. System PansaUTM został już operacyjnie wdrożony na wszystkich aktywnych wieżach kontroli lotniska i sektorach służby informacji powietrznej w całej Polsce. Jak działa PansaUTM możecie zobaczyć na filmiku poniżej.

Facebook
X
LinkedIn
Email
Drukuj

Szukaj...