Ułatwienia dostępu

Serwisy PANSA:

Polska liderem przygotowań środowiska U-Space. Wkrótce pojawi się NaviSpot

Polska jest obecnie liderem przygotowań środowiska U-Space wśród państw członkowskich inicjatywy Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (SES), a w ciągu najbliższych pięciu lat świat czeka rewolucja w transporcie publicznym. Pierwsze loty półautonomicznych platform VTOL, latających na dystansie do 100 km, planowane są już na 2023 r. Dlatego kolejnym krokiem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jest nowy projekt – NaviSpot, który stworzy warunki bezpieczeństwa oraz infrastrukturalne dla rozwoju nowej gałęzi gospodarki, a także zapewni Polsce miejsce wśród czołówki na globalnym rynku dronowym.

Branża dronowa rośnie w tempie prawie 50 proc. rocznie, to właśnie dlatego jednym z głównych celów PAŻP w zakresie bezzałogowych statków powietrznych są działania wspierające tworzenie w Polsce przyjaznego środowiska dla dalszego rozwoju rynku usług BSP, czyli realizacja koncepcji U-space, zakładającej bezpieczną i efektywną integrację lotnictwa załogowego i bezzałogowego. Główną drogą do realizacji jest system UTM, jako fundament do organizacji ekosystemu U-Space. Tutaj wyróżnia się nasz flagowy system – PansaUTM czyli cyfrowa koncepcja koordynacji lotów BSP oraz cyfrowego zarządzania wnioskami i zgodami na loty w przestrzeni powietrznej, na którą składają się autorskie rozwiązania operacyjne PAŻP oraz część systemowa, zintegrowana z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją mobilną Droneradar.

Wdrażamy wiele nowych i innowacyjnych rozwiązań U-Space, a wrześniowy raport Eurocontrol pokazuje, że Polska, na tle innych europejskich krajów, wypada wzorowo. Spośród 16 usług U-Space aż dziewięć zostało już pomyślnie u nas wdrożonych. Jeszcze większe znaczenie ma fakt, że wśród realizowanych już teraz przez nas zadań, niektóre muszą być wdrożone dopiero w ciągu najbliższych pięciu lat, to tylko pokazuje jak duży nacisk kładzie się w Polsce na rozwój lotnictwa bezzałogowego.

Teraz, aby sprostać wielu nowym wyzwaniom systemu tzw. mobilności w ruchu miejskim – Urban Air Mobility (UAM) – od technologii, przez regulacje, akceptację społeczną, zarządzanie ruchem lotniczym, po infrastrukturę fizyczną – tworzymy centrum NaviSpot. Jego podstawową działalnością będą prezentacje sprzętu i usługi przed wdrożeniem komercyjnym, możliwość testowania, walidacji i weryfikacji rozwiązań oraz zgodności działania z systemami kontroli lotów i infrastruktury lądowej, a także sprawdzenie powtarzalności i prawidłowości działania technologii przed dopuszczeniem do lotów. Bazą nowego centrum będzie Aeroklub w Kąkolewie k. Grodziska Wielkopolskiego, który jest usytuowany obok Poznańskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego.

W PAŻP już teraz tworzymy zaawansowane systemy, które na co dzień zmieniają rzeczywistość polskiego lotnictwa. Stworzenie projektu NaviSpot, buduje silne zaplecze dla rozwoju polskich technologii dronowych. Nowoczesna branża U-space to zaawansowane rozwiązania oparte na digitalizacji. Cieszę się, że w NaviSpot stworzymy warunki dla rozwoju nowej gałęzi gospodarki jaką jest Urban Air Mobility – powiedział Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

NaviSpot wpisuje się w inicjatywę PAŻP i PCSS – NAVIHUB, która jest platformą łącząca wiedzę, kompetencje oraz doświadczenia instytutów, uczelni, przedsiębiorstw i obiektów lotniczych. Celem NAVIHUB jest tworzenie i testowanie nowoczesnych rozwiązań dla nawigacji i żeglugi powietrznej, które będą wykorzystywane na funkcjonujących, jak i nowych lotniskach w Polsce.

Facebook
X
LinkedIn
Email
Drukuj

Szukaj...