Przygotowania do sezonu letniego 2024, aktualizacja ATM Master Planu, wstępne założenia strategii SESAR po 2027 r. oraz relacje z Network Managerem EUROCONTROL – były głównymi tematami spotkania Rady Sterującej A6 Alliance pod przewodnictwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej podczas trwających targów branży ATM Airspace World 2024 w Genewie. Oprócz PAŻP wzięli w nim udział wszyscy członkowie aliansu. PAŻP była reprezentowana m.in. przez Magdaleną Jaworską-Maćkowiak, prezes PAŻP oraz Macieja Rodaka, zastępca prezesa PAŻP.
Jednym z kluczowych punktów były wspomniane przygotowania do sezonu letniego 2024, który już 31 marca zostanie oficjalnie zainaugurowany w branży lotniczej. Europejska przestrzeń powietrzna powinna działać nie tylko tak wydajnie, jak to możliwe, ale również w sposób zrównoważony. W ubiegłym roku linie lotnicze, instytucje zapewniające służby żeglugi powietrznej (ANSP), porty lotnicze i podmioty świadczące usługi obsługi naziemnej, wspierane przez Network Managera EUROCONTROL, zgodziły się połączyć siły i współpracować w celu przygotowania sieci lotniczej na nadchodzące lato. Kluczem do sukcesu jest skuteczna współpraca między ANSP, liniami oraz portami lotniczymi, która jest możliwa dzięki wspólnym celom tych trzech grup i wspólnemu poczuciu odpowiedzialności.
O sojuszu A6
Do Aliansu A6 należą największe w Europie instytucje zapewniające służby żeglugi powietrznej, odpowiedzialne za bezpieczne zarządzanie ponad 80 proc. ruchu lotniczego w Europie. A6 alliance został utworzona w czerwcu 2011 r. w celu koordynowania badań, rozwoju i inwestycji instytucji w ramach programu SESAR (Single European Sky ATM Research). Sojusz koncentruje się na kluczowych obszarach strategicznych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania członków, wpływając na regulacje prawne dotyczące transportu i lotnictwa w celu wspierania rozwoju branży ATM. Członkowie zrzeszeni w A6 reprezentują ponad 70 proc. inwestycji w przyszłą europejską infrastrukturę ATM, współpracując w celu zidentyfikowania i wdrożenia najnowszych technologii, które przyniosą korzyści liniom lotniczym, pasażerom oraz środowisku.
Więcej informacji o A6 dostępnych na stronie a6alliance.net. Zachęcamy także do śledzenia sojuszu A6 w social mediach: Twitter oraz LinkedIn.