święto Lotnictwa jest obchodzone w lotnictwie wojskowym i cywilnym w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego – Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International des Avions de Tourisme) w 1932 roku w Berlinie.
Zawody obejmowały lot okrężny na trasie kilku tysięcy kilometrów i próby techniczne, w tym krótki start i lot z minimalną prędkością. Żwirko i Wigura lecieli samolotem RWD-6. Zwycięstwo było nie tylko zasługą pilota, wykazującego się w czasie zawodów wielkim kunsztem, ale i polskiego przemysłu lotniczego, który zbudował samolot o dużych możliwościach technicznych, mających istotny udział w wyniku (jego współkonstruktorem był S. Wigura)
Niecały miesiąc po zwycięskich zawodach, Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura ponieśli śmierć w katastrofie ich samolotu RWD-6 11 września 1932.
Do 1931 r. lotnicze święto obchodzono 5 listopada, w rocznicę pierwszego lotu bojowego polskiego samolotu wojskowego w 1918 z załogą : por. Stefan Bastyr, por. pil. Janusz de Beaurain., w czasach PRL Dzień Lotnika świętowano 23 sierpnia, w rocznicę pierwszych walk 1. pułku lotnictwa myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944 roku.
Tegorocznie uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w intencji Lotników Polskich w Katedrze Polowej Wojska Polskiego o godzinie 10.00. O godzinie 12.00 przed pomnikiem ku czci Lotników Polskich poległych w II wojnie światowej złożono wieńce, uroczystości towarzyszyła lotnicza asysta samolotów Iskra.
O godzinie 13.30 na placu apelowym przed Dowództwem Sił Powietrznych odbył się uroczysty apel wraz z okolicznościowym wystąpieniem Pana Ministra Obrony Narodowej a także uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych.
Uroczystości święta Lotnictwa zakończyło spotkanie uczestników w ogrodach Dowództwa Sił Powietrznych.