Ułatwienia dostępu

Serwisy PANSA:

Unijne miliony na cyfrową rewolucję w obsłudze dronów

Cyfrowo, masowo, bezpieczniej – tak w trzech słowach można podsumować wart niemal 61,5 mln złotych startujący właśnie projekt trzech państwowych instytucji. To kolejny krok na drodze do cyfrowej rewolucji w obsłudze lotów dronami. Środki w 85 proc. pochodzą z dotacji unijnej.

Liderem projektu „Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych” jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, twórca koncepcji systemu PansaUTM – pierwszego w Europie wdrożonego operacyjnie systemu do koordynacji operacji bezzałogowych statków powietrznych. Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa polega na masowym udostępnieniu każdemu zainteresowanemu podmiotowi usług elektronicznych pozwalających na sprawne i bezpieczne wykonywanie lotów „dronami”. Konsekwencją realizacji projektu ma być, rozwój rozwiązań cyfrowych i teleinformatycznych dla branży , w tym usprawnienie procesu zakładania i prowadzenia tej działalności.

Pozytywny wynik oceny projektu – złożonego przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej w partnerstwie z Ministerstwem Infrastruktury oraz Urzędem Lotnictwa Cywilnego oznacza, iż instytucje te otrzymają od Centrum Projektów Polska Cyfrowa 51 391 979,03 złotych wsparcia ze środków UE.

Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań dla szeroko-pojętego rynku dronów stanowi, obok działalności nawigacyjnej, najważniejszy obszar działań PAŻP. Realizacja projektu przyniesie korzyści dla całego kraju i ułatwi korzystanie i dostęp do rynku Bezzałogowych Statków Powietrznych w Polsce.To wielki sukces, a zarazem olbrzymia szansa dla PAŻP, która kładzie bardzo duży nacisk na rozwój i szerokie udostępnianie nowych technologii, w tym rozwiązań przeznaczonych dla lotnictwa bezzałogowego – powiedział Janusz Janiszewski, prezes PAŻP.

Pozyskane środki w ramach projektu „Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych” Agencja przeznaczy przede wszystkim na dalszy rozwój narzędzi umożliwiających obsługę zaawansowanych lotów Bezzałogowych Statków Powietrznych na masową skalę, optymalizację i cyfryzację procesów koniecznych dla bezpiecznego wykonywania lotów BSP, począwszy od rejestracji, certyfikacji, wydawania licencji i udostępniania szkoleń on-line , jak również na rozwiązania wspierające proces analizy ryzyka operacji BSP

Bezpośrednim odbiorcą projektu jest każdy podmiot, który chce funkcjonować w segmencie operacji bezzałogowych, a więc zarówno dla służb zapewniających porządek jak i dla osób fizycznych i podmiotów gospodarczych.

Projekt jest impulsem dla rozwoju rozwiązań cyfrowych i teleinformatycznych, pozwoli na wykorzystanie lotnictwa bezzałogowego w szerszym niż dotychczas stopniu, a także usprawni prowadzenie procesów szkoleniowych i administracyjnych. Służby porządku publicznego otrzymają też możliwość skorzystania z szerokiej pomocy operatorów dronów w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

W ramach projektu planowana jest wysokopoziomowa optymalizacja procesu obsługi podmiotów działających na rynku BSP wraz z usprawnieniem działalności gospodarczej prowadzonej w tej branży poprzez wdrożenie elektronicznych usług dla operatorów BSP, przedsiębiorców oraz obywateli. Dzięki dotacji będziemy mogli dalej podążać w kierunku wdrażania nowoczesnych rozwiązań, przyczyniając się jako Agencja do rozwijania sektora usług bezzałogowych w naszym kraju – dodaje Filip Sosin, główny specjalista ds. UTM / U-Space, Kierownik Programu U-Space w PAŻP.

Projekt „Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (oś II E-administracja i otwarty urząd, działanie 2.1 Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych, nr naboru POPC.02.01.00-IP.01-00-013/19) zakończy się w 2023 roku.

Facebook
X
LinkedIn
Email
Drukuj

Szukaj...