Serwisy PANSA:

Weź udział w konkursie na projekt logo służby ASAR!

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych ogłosiły konkurs na opracowanie znaku graficznego dla służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (Aeronautical Search and Rescue – ASAR).

Na zwycięzców czekają nagrody przygotowane przez PAŻP, która koordynuje działania służby ASAR w Polsce, oraz DO RSZ. Wśród nich jest możliwość odwiedzenia obiektów zarządzającej polską przestrzenią powietrzną PAŻP oraz spędzenia czasu w miejscu dyżuru Lotniczego Zespołu Poszukiwawczo – Ratowniczego (LZPR), którego statki powietrzne pozostają w stałej gotowości do realizacji zadań ratowniczych.

Szczegóły oraz regulamin konkursu dostępne są w serwisie wojsko-polskie.pl

Służba poszukiwania i ratownictwa lotniczego została ustanowiona na podstawie międzynarodowych porozumień, w tym w oparciu o Konwencję o międzynarodowym lotnictwie cywilnym z 7 grudnia 1944 roku. Do jej zadań należy prowadzenie działań poszukiwawczo-ratowniczych wobec statków powietrznych i osób poszkodowanych w zdarzeniach lotniczych.

ASAR współpracuje ściśle z instytucjami ratowniczymi i innymi służbami państwowymi, umożliwiając szybkie i sprawne działanie. W razie potrzeby, środki ASAR wykorzystywane są także do niesienia pomocy ofiarom zdarzeń lądowych czy morskich. Śmigłowce ratownicze ASAR wspierają też Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, biorąc udział w transporcie osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 i pacjentów wymagających prowadzenia terapii pozaustrojowej w trakcie lotu.

Za koordynację akcji poszukiwawczo-ratowniczych odpowiada Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC), realizujący działania służby ASAR w polskiej przestrzeni powietrznej. ARCC funkcjonuje w ramach PAŻP jako element dowodzenia i koordynacji działań służby ASAR w Polsce. Na co dzień monitoruje ogólnopolską sytuację i kieruje służbą ratownictwa lotniczego, by w razie potrzeby nieść pomoc potrzebującym.

Dowiedz się więcej o działalności ARCC PAŻP

Zdjęcie główne: PZL-Świdnik W-3RM Anakonda należący do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Fot. Bartłomiej Sulik

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Szukaj...