Ułatwienia dostępu

Serwisy PANSA:

Wykorzystanie dronów w rolnictwie dzięki PansaUTM

PAŻP znalazła się wśród sygnatariuszy listu intencyjnego dotyczącego wykorzystania w rolnictwie Bezzałogowych Statków Powietrznych. Porozumienie dotyczy również ARiMR oraz KOWR. Dokument został podpisany w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przy udziale szefa resortu. W uroczystości wziął również udział wiceminister infrastruktury.

Możliwości, jakie daje rolnikom użytkowanie dronów są ogromne. Dzięki lotom poza zasięgiem wzroku oraz w trudno dostępne miejsca, w krótkim czasie, są w stanie skontrolować duże obszary, rozległe pola i działki rolne. Mogą w ten sposób dokonać pomiarów, identyfikować uprawy oraz szacować ich powierzchnię, czy nawadniać.

– System, który stworzyła Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, to realizacja projektu cyfryzacji polskiego nieba. Daje to możliwość wprowadzenia do rolnictwa nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym będzie można dokonywać prac m.in. w ramach rolnictwa precyzyjnego – powiedział prezes PAŻP. Janusz Janiszewski dodał, że bezzałogowe statki powietrzne to nowa odmiana agrolotnictwa.

Drony mogą być wykorzystywane do oszacowanie szkód łowieckich, strat wynikających z suszy, powodzi, czy innym wypadków losowych. Jak powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorz Puda, nowe technologie sprawiają, że polskie rolnictwo staje się bardziej wydajne, drony pozwolą dokładniej i szybciej zajmować się hodowlą oraz uprawami.

Wiceminister infrastruktury, Marcin Horała, podkreślił, że Polska jest liderem na rynku bezzałogowych statków powietrznych i jest na drugim miejscu, tuż za Singapurem, do integracji nowych systemów z gospodarką.

PansaUTM – system koordynowania lotów dronów Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej – jest tworzony od 2013 roku. Obecnie jest to jedyny, certyfikowany system wdrożonym w Europie, a w dobie rosnącego zainteresowania bezzałogowymi statkami powietrznymi, jest niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej.

Wprowadzenie dronów do użytku w poszczególnych dziedzinach gospodarki, w tym również do rolnictwa, oznacza wymierne korzyści i jest wyceniane na 576 mld zł do 2026r.

Facebook
X
LinkedIn
Email
Drukuj

Szukaj...