Zgodnie z wcześniejszymi informacjami od czwartku 25 marca br. sektor FIS Poznań i FIS Gdańsk zostaną podzielone na dwie części, które będą nazwane umownie: „północ” i „południe” – w przypadku Poznania, i „wschód” i „zachód” – w przypadku Gdańska. Nazwy są umowne, ponieważ w każdej z nich będzie obowiązywał ten sam znak wywoławczy: „Poznań Informacja” oraz „Gdańsk Informacja”.
Liczba operacji lotniczych obsługiwanych przez Służbę Informacji Powietrznej (FIS) Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej systematycznie rośnie. W roku 2020 informatorzy FIS PAŻP obsłużyli ich aż 277 tys. W parze z coraz większym natężeniem ogólnego ruchu lotniczego idzie jednak także rosnąca ilość korespondencji radiowej, co utrudnia efektywne zapewnianie służby FIS i powoduje konieczność przeprowadzenia zmian w strukturach przestrzeni niekontrolowanej. Proces ten rozpoczął się wiosną ubiegłego roku i obejmuje już kolejne obszary Polski. Ogłoszone zmiany dla FIS Kraków wejdą w życie w późniejszym terminie o czym będziemy informować.
Częstotliwości radiowe po wprowadzeniu podziału:
FIS POZNAŃ: dotychczasowa – północ 126,300 MHz; dodatkowa – południe 127,250 MHz
FIS GDAŃSK: dotychczasowa – wschód 127,150 MHz; dodatkowa – zachód 125,275 MHz
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zwraca uwagę, by już po wprowadzeniu podziału piloci pilnowali miejsca zmiany częstotliwości pomiędzy sektorami tak, aby pozostać w zasięgu radiostacji obsługującej konkretne pasmo i nie utracić łączności ze Służbą Informacji Powietrznej.
Służba Informacji Powietrznej (FIS) zwraca się z prośbą do użytkowników niekontrolowanej przestrzeni powietrznej o wyrozumiałość i współpracę tak, aby wdrożenie nowego podziału nie było uciążliwe.