Polska Agencja Żeglugi Powietrznej inwestuje w niezbędny do zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa w ruchu lotniczym profesjonalny sprzęt i specjalistyczne narzędzia. Na początku listopada zakończył się proces zakupu ośmiu specjalistycznych samochodów dla energetyków PAŻP, których podstawowym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo energetyczne urządzeń operacyjnych zapewniających płynny i bezpieczny ruch lotniczy.
Bezpieczeństwo w ruchu lotniczym jest dla PAŻP priorytetem i pomimo trwającej pandemii COVID-19 nie można zaprzestać inwestycji w jego stałą poprawę. Nowy zakupiony specjalistyczny sprzęt jest dedykowany dla energetyków zabezpieczających zasilanie urządzeń operacyjnych znajdujących się w obiektach PAŻP na terenie całego kraju. Nowe samochody – narzędzia pracy pozwolą doskonalić działania w zakresie sprawnej eksploatacji urządzeń zasilających i dystrybucji energii elektrycznej, a przede wszystkim skrócić czas przywracania funkcjonowania krytycznej infrastruktury lotniczej po awariach, zdarzeniach lub incydentach, które występują w bieżącej ich eksploatacji.
Postępowanie na zakup specjalistycznych samochodów dla PAŻP ruszyło 25 września 2019 r. Natomiast jego rozstrzygnięcie i poinformowanie o wyborze najkorzystniejszej oferty ogłoszono 25 lutego br. Zgodnie z dalszymi działaniami 3 listopada br. nowe samochody zostały dostarczone do siedziby PAŻP w Warszawie.
Nowe samochody to osiem Toyot Proace Furgon przystosowanych do prac serwisowych instalacji i urządzeń elektroenergetycznych zapewniających sprawne funkcjonowanie Agencji. Samochody posiadają specjalistyczną zabudowę warsztatową z oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym, bagażnikiem, drabiną, a także zestaw specjalistycznych narzędzi i urządzeń pomiarowych do prowadzenia prac w zakresie energetyki. W dodatkowym wyposażeniu samochodów znajdują się także narzędzia izolowane do pracy pod napięciem, elektronarzędzia akumulatorowe, agregat prądotwórczy, kompresor oraz mobilny dystrybutor paliwa. Jednym słowem mówiąc każdy z tych samochodów jest wszechstronnym mobilnym warsztatem umożliwiającym dokonanie poważnych napraw energetycznych również w wymagających warunkach lokalizacyjno-atmosferycznych.
Zastosowanie nowego sprzętu wyznaczy nowy standard obsługi służb energetycznych PAŻP w obszarach takich jak: prowadzenie bieżącej eksploatacji w obiektach Agencji, realizacja testów, badań czy pomiarów urządzeń i instalacji oraz usuwania awarii energetycznych.
Samochody rozmieszczone zostaną w ośrodkach Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przy lotniskach w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Szczecinie, Gdańsku, Świdniku oraz Rzeszowie, czyli tam gdzie Agencja mogłaby wspierać eksploatację i reagowanie na wystąpienie awarii we współpracujących podmiotach lotniczych. W przyszłości Agencja chciałaby wykorzystywać te samochody w celach komercyjnych np. na obsługiwanych przez Agencję lotniskach, ponieważ specjalistyczne wyposażenie w połączeniu z wykwalifikowaną kadrą może zostać wykorzystane do zapewniania ciągłości działania całej branży lotniczej. To jeden ze sposobów na dywersyfikację przychodów Agencji, zwłaszcza w okresie dekoniunktury spowodowanej mniejszą ilością wykonywanych połączeń lotniczych w związku z pandemią COVID-19.