Serwisy PANSA:

Porozumienie o wymianie informacji o sytuacji w przestrzeni powietrznej

Porozumienie o wymianie danych radarowych podpisali w piątek Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski oraz Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski. Określa ono wzajemne zobowiązania i wymagania niezbędne do ustanowienia nowego, bezpiecznego połączenia pomiędzy SZ RP a PAŻP. Jest to pierwsze w historii PAŻP porozumienie z SZ RP – wcześniejsza „Koncepcja jednolitego systemu zarządzania ruchem lotniczym” z 1997 roku podpisana był jeszcze przez Agencję Ruchu Lotniczego.

To kolejny etap w zbliżaniu lotnictwa cywilnego i wojskowego i nowe otwarcie we współpracy pomiędzy naszymi instytucjami – podkreślił Janusz Janiszewski, prezes PAŻP dziękując za okazane zaufanie.

W ramach ww. dokumentu, strona wojskowa zobowiązała się do udostępnienia PAŻP jawnej informacji radiolokacyjnej, poprzez realizację połączenia z wykorzystaniem, opracowanej przez Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Bramy Inspekcji Informacji Radiolokacyjnej, umożliwiającej niezbędną sanityzację i filtrację danych. PAŻP, z kolei, zobowiązała się do udostępnienia SZ RP informacji radiolokacyjnej z radarów i systemów pozostających w odpowiedzialności Agencji.

Realizacja postanowień porozumienia przyczyni się do poszerzenia, zarówno po stronie wojskowej, jak i cywilnej, świadomości sytuacyjnej w przestrzeni powietrznej oraz przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa realizacji operacji powietrznych.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Szukaj...