Ułatwienia dostępu

Serwisy PANSA:

System SAMPLE zaprezentowany na targach WAC 2022 w Madrycie

Tworzony w ramach projektu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz firm Creotech Instruments S.A. i AP-TECH Sp. z o.o. , System Automatycznego Monitorowana Przeszkód Lotniczych i Ewidencji (SAMPLE) został zaprezentowany na prestiżowych targach World ATM Congress 2022 w Madrycie.

W ramach stoiska wystawienniczego firmy AP-TECH partnerzy zaprezentowali pierwsze wymierne efekty wspólnego projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. System ma na celu wykorzystanie technologii satelitarnych do automatycznego pomiarowania, przetwarzania, wizualizacji i eksportu danych o przeszkodach lotniczych. Projekt SAMPLE wkracza w fazę komercjalizacji, stając się tym samym kolejnym produktem oferowanym biznesowo przez PAŻP, AP-TECH i Creotech Instruments, który pełni rolę lidera konsorcjum.

SAMPLE dostarczy podmiotom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo ruchu lotniczego nowoczesne narzędzie, które pomoże zadbać zarówno o użytkowników przestrzeni lotniczej, jak i zwiększy komfort osób postronnych. Nowy system posłuży do wyznaczania oraz monitorowania przeszkód w określonych obszarach lotnisk i lądowisk oraz umożliwi podmiotom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo ruchu lotniczego zarządzanie efektywnością wykonywanych operacji załogowych i bezzałogowych. Dla użytkowników przestrzeni powietrznej oznacza to także m.in. optymalizację trasy przelotu, a więc realną oszczędność czasu i paliwa.

Innowacyjny w skali świata system jest zasilany w wysokorozdzielcze dane satelitarne (Earth Observation) oraz produkty uzyskiwane metodami fotogrametrycznymi, a także wszelkie informacje z aktualnych baz danych o przeszkodach lotniczych. Może być wykorzystywany zarówno w lotnictwie załogowym i podczas operacji śmigłowcowych (np. HEMS), jak i w lotach bezzałogowych statków powietrznych (dronów).

Broszura informacyjna systemu SAMPLE (plik PDF)

Facebook
X
LinkedIn
Email
Drukuj

Szukaj...