Logo Niepodległa
Logo PANSA
A A A      
 
English version Kontakt    
zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka zdjęcie pażp czołówka

Airspace Strategy for Poland POLFRA Film o PAŻP
Film o Podziale Polskiej Przestrzeni Powietrznej
Warsztaty

Drony ASM1
Strona projektu - Rozwój infrastruktury państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym


Logo CEF

Najnowsze Informacje

2012.05.09, 10:21

Zachęcamy do lektury informacji PAP zatytułowanej "Od połowy maja pierwsze strefy zakazu lotów dla małego lotnictwa."

zdj

W połowie maja br. zaczną obowiązywać pierwsze strefy zakazu lotów wprowadzone w związku ze zbliżającym się turniejem Euro 2012. W praktyce nie będą dotyczyć lotów rejsowych i państwowych, lecz tzw. lotnictwa ogólnego - np. małych samolotów czy paralotni.
Ograniczenia w przestrzeni powietrznej wprowadziła Polska Agencja Żeglugi Powietrznej na wniosek Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.

Odpowiedni dokument - suplement do zbioru informacji lotniczej (AIP Polska) - PAŻP wydała pod koniec marca. Wymienia on 26 stref zakazu lotów. Pierwsze, w trzech miejscach w Warszawie i okolicach, zaczną obowiązywać już 15 maja.

Z najdalej idącymi ograniczeniami ruchu w powietrzu lotnicy muszą się liczyć w okolicach Warszawy, Gdańska, Poznania i Wrocławia - miast, w których będą rozgrywane mecze piłkarskie. W dniach spotkań, od godzin popołudniowych do późnej nocy zakazy wykonywania lotów będą obowiązywały w promieniu 50 km od stadionów. W przypadku Warszawy oznacza to np., że strefa zamknięta będzie sięgać za Mińsk Mazowiecki. Dodatkowo strefy zakazu lotów będą też, w tym samym czasie, w promieniu dwóch kilometrów od stadionów.

Jednocześnie dokument PAŻP zwalnia z ograniczeń loty IFR do lub z lotnisk: Chopina w Warszawie, im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, Poznania-Ławicy i Wrocławia-Strachowic (a także, z pewnymi ograniczeniami, lotniska w Modlinie). Cztery 50-kilometrowe strefy wokół stadionów nie będą też dotyczyły m.in. lotnictwa państwowego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, przewozu VIP-ów czy śmigłowców telewizyjnych (te ostatnie pod warunkiem zgody Centrum Operacji Powietrznych).

Od 7 czerwca do 2 lipca codziennie od popołudnia do północy zamknięta będzie też przestrzeń powietrzna w promieniu dwóch lub trzech kilometrów od stref kibica w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. Tu również PAŻP zwolniła z ograniczeń m.in. loty rejsowe do portów lotniczych w tych miastach.

W okolicach stolicy nie będzie też można latać w pobliżu obiektów kluczowych dla organizacji i przebiegu mistrzostw - Centrum Olimpijskiego, gdzie siedzibę ma Krajowy Sztab Operacyjny, centrum Expo XXI, gdzie umieszczone będzie międzynarodowe centrum nadawcze oraz Policyjnym Centrum Dowodzenia Operacją w Legionowie. Zakaz lotów nad tymi miejscami zacznie obowiązywać już 15 maja i potrwa dwa miesiące.

Strefy zakazu lotów wprowadzono też w promieniu dwóch kilometrów od miejsc, gdzie mieszkać i trenować będą reprezentacje uczestniczące w turnieju. Od 7 czerwca do 2 lipca nie będzie można latać w pobliżu obiektów w Jachrance (gdzie mieszka drużyna Grecji), Warce (Chorwacja), Gdyni i Spocie (Irlandia), Gdańsku (Niemcy), Gniewinie (Hiszpania), Opalenicy (Portugalia), Krakowie (Anglia), Wieliczce (Włochy) i Kołobrzegu (Dania).

Cały komunikat Polskiej Agencji Prasowej dostępny jest na http://www.2012euro.pap.pl/
powrót