Ułatwienia dostępu
Pobierz aplikację DroneTower, a następnie zaloguj się używając danych logowania do PansaUTM. Jeśli jeszcze nie masz konta w PansaUTM możesz je założyć tutaj.
DroneTower służy do:
Do poprawnego działania aplikacja wymaga rejestracji użytkownika w systemie PansaUTM na stronie utm.pansa.pl, stałego dostępu do internetu oraz podania POLSKIEGO (+48) mobilnego numeru telefonu, pod którym musimy być dostępni
w trakcie wykonywania lotu. Stały dostęp do internetu jest konieczny do prawidłowego działania dwukierunkowej niewerbalnej komunikacji pomiędzy służbami ruchu lotniczego (ATS) a pilotem drona. Dzięki tej formie łączności:
Na mocy Wytycznych nr 7/2024 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 20 maja 2024 r. oraz przepisów Ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (art. 15zzzzl) każdy lot BSP w polskiej przestrzeni powietrznej powinien się odbyć po poinformowaniu PAŻP o zamiarze wykonania lotu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, określonego przez Agencję, czyli aplikacji DroneTower.
Dzięki wykonaniu Check-In w aplikacji DroneTower, który jest integralną częścią działającego operacyjnie systemu PansaUTM, służby zarządzania ruchem lotniczym widzą każdy zgłoszony lot drona na polskim niebie. Dzięki temu kontrolerzy TWR i informatorzy FIS widzą na swoich wskaźnikach każdy Check-In i w razie potrzeby, np. przelotu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, mogą (nie muszą!) nakazać lub zasugerować (w przypadku FIS) pilotom dronów natychmiastowe przerwanie operacji. Tą drogą również służby ATS mogą modyfikować parametry planowanej operacji np. ograniczając maksymalną wysokość lotu lub skracając czas lotu.
Zielona ikona Check-Ina oznacza, że został on zaakceptowany przez kontrolera TWR (na ilustracji) lub zobaczony przez informatora FIS.
DroneTower umożliwia sprawdzenie przed lotem czy w wybranym miejscu na terenie Polski będziemy mogli latać. W tym celu wystarczy kliknąć na mapie pożądaną lokalizację. Umiejscowiona w górnej części ekranu aplikacji ikona poinformuje o możliwości wykonania lotu w danym miejscu do zadeklarowanej wysokości lotu, uwzględniając wybraną kategorię, masę drona i czas trwania lotu. Kliknięcie w przycisk funkcyjny, a następnie w umieszczony po prawej stronie przycisk „i”, otwiera okno ze szczegółowymi informacjami o lokalnych ograniczeniach ich znaczeniu i ocenie możliwości wykonania lotu.
Uwaga! Struktury przestrzeni powietrznej są dynamiczne.
Aplikacja podczas oceny sytuacji w przestrzeni powietrznej bierze pod uwagę czas zaplanowanej operacji BSP i wyświetla informacje jedynie o strefach geograficznych (np. DRA-R TRA, DRA-P TSA, MRT), które w tym czasie mogą być aktywne. O aktywności w strefie informuje tabela aktywności zamieszczona w opisie strefy (godziny podane w czasie lokalnym!).
UWAGA! DroneTower prezentuje informacje o możliwości wykonania lotu w czasie rzeczywistym (zadeklarowanym w aplikacji czasie trwania operacji BSP). Nowe strefy, mogą pojawić się w dowolnym miejscu i czasie. Na pilocie BSP spoczywa obowiązek zapoznania się z aktualnymi ograniczeniami. Dlatego, normalnym jest zachowanie aplikacji, w której np. w wybranym miejscu rano możliwy jest lot, a popołudniu w tym samym miejscu obowiązuje zakaz lotów BSP.
Aplikacja nie prezentuje informacji o strefach planowanych do aktywacji w późniejszym terminie poza rejonami wyznaczanymi dla lotów BVLOS (DRA-I).
Trzeba też wziąć pod uwagę, że PAŻP dostarcza przede wszystkim informacje o strukturach istniejących w przestrzeni powietrznej, ale nie koniecznie o tym co znajduje się na ziemi. Dlatego DroneTower praktycznie nie zawiera informacji o obiektach, nad którymi nie można latać bez zgody zarządzających nim podmiotów, takich jak: porty morskie, elektrownie, ujęcia wody i oczyszczalnie ścieków czy jednostki wojskowe i poligony.
Pamiętaj! Nawet jeśli widzisz informację o możliwości wykonania lotu sprawdź czy w danym miejscu na pewno nie ma nieopublikowanych jeszcze stref geograficznych lub obiektów na ziemi, które wprowadzają ograniczenia lub uniemożliwiają wykonanie lotu.
Szczegółowe informacje na temat używania aplikacji DroneTower znajdują się w instrukcji obsługi.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
ul. Wieżowa 8
02-147 Warszawa
Informacje ogólne o firmie:
e-mail: info@pansa.pl