Ułatwienia dostępu

Serwisy PANSA:

28 sierpnia – Święto Lotnictwa Polskiego!

28 sierpnia to wyjątkowa data w kalendarzu lotniczym. Dziś bowiem obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego i z tej okazji życzymy wszystkim bezpiecznych i wysokich lotów!

28 sierpnia jest świętem wszystkich osób, zarówno cywilnych jak i wojskowych, związanych z branżą lotniczą – służb ruchu lotniczego, lotników i personelu pokładowego, pracowników biurowych, zatrudnionych w przedsiębiorstwach lotniczych, inżynierów, mechaników i naukowców z instytucji naukowych, pracowników obsługi naziemnej, studentów kierunków lotniczych, a także wszystkich innych, których codzienne życie i praca są nierozerwalnie związane z tą magiczną branżą.

Święto Lotnictwa Polskiego umacnia więzi i spaja relacje wewnątrz naszej lotniczej rodziny. Wspólnie tworzymy rzeczywistość, bez której dzisiejszy świat nie wyglądałby tak samo.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej składa całej lotniczej społeczności i przyjaciołom lotnictwa, Wam wszystkim i każdemu z osobna gorące życzenia w dniu naszego wspólnego święta! Dziękujemy za kultywowanie bogatej i pięknej historii polskiej awiacji, pełnej sukcesów i heroicznych czynów.

To dzięki Waszej i naszej miłości do tej wyjątkowej branży Lotnictwo Polskie jest na tak wysokim poziomie. Tworzymy je wspólnie. Życzmy sobie, by ten trudny okres z jakim przyszło nam dziś się zmierzyć, jak najszybciej przeminął, a kolejne lata ponownie stały się produktywne i napawające dumą.

Data 28 sierpnia została ustanowiona w 1993 roku na pamiątkę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 roku. Początkowo święto obchodzone było 5 listopada dla upamiętnienia pierwszego lotu bojowego polskiego samolotu w roku 1918. Załogę stanowili wówczas por. pil. Stefan Bastyr i por. obs. Janusz de Beaurain.

Tyle samo startów, co lądowań i samych wysokich lotów – dosłownie, jak i w przenośni!

 

Zapraszamy do naszej zakładki Historia by zobaczyć jak rozwijała się kontrola ruchu lotniczego w Polsce!

Święto Lotnictwa Polskiego

Facebook
X
LinkedIn
Email
Drukuj

Szukaj...