Ułatwienia dostępu

Serwisy PANSA:

6 lat Cywilno-Wojskowego Ośrodka Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC)

Dziś (25 stycznia) obchodzimy 6. rocznicę powstania Cywilno-Wojskowego Ośrodka Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ARCC – Aeronautical Rescue Coordination Centre.

ARCC jest głównym centrum koordynacji wszystkich akcji Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR. Ma on za zadanie zapewnienie właściwej koordynacji działań ratowniczych, celem udzielania pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych oraz innym poszkodowanym w wyniku zdarzeń lotniczych w polskiej przestrzeni powietrznej (FIR EPWW). Ośrodek ARCC posiada w swojej strukturze dwa podośrodki wojskowe ARSC (Aeronautical Rescue Sub-Centre): w warszawskim Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwie Komponentu Powietrznego oraz w gdyńskim Centrum Operacji Morskich – Dowództwie Komponentu Morskiego.

Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego od pierwszego dnia tworzony jest przez profesjonalny zespół doświadczonych koordynatorów, którzy przez całą dobę, 365 dni w roku pełnią dyżury, nieustannie weryfikując odbierane sygnały niebezpieczeństwa na całym obszarze FIR EPWW.

Personel operacyjny Ośrodka ARCC tworzą zarówno cywilni koordynatorzy, jak i doświadczeni specjaliści wojskowi z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im gen. B. Kwiatkowskiego.

W tym czasie wspominamy również wieloletniego pracownika Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Norberta Pioruna, dzięki któremu powstanie Ośrodka ARCC w PAŻP było możliwe. To on wprowadził wspaniałą atmosferę zarówno serdeczności, jak i wielkiego profesjonalizmu do nowo powstałych struktur ARCC, a także wyznaczył kierunki rozwoju Ośrodka, które personel ARCC z sukcesami realizuje do dziś.

Dziękujemy za poświęcenie i zaangażowanie wszystkim pracującym na rzecz działania i rozwoju ARCC. W dobie dynamicznego rozwoju branży lotniczej, corocznego wzrostu operacji lotniczych w całym FIR EPWW i częstego zapotrzebowania wsparcia działań państwowego systemu ratownictwa medycznego, Służba ASAR może efektywnie wypełniać swoje zadania, dzięki szybkiej i sprawnej koordynacji zapewnionej przez ARCC.

Dzięki Wam polskie niebo jest bezpieczne. Dziękujemy za kolejny rok Waszej działalności i życzymy samych sukcesów w kolejnych latach!

Grafika: PAŻP
Zdjęcie: Wojciech Mazurkiewicz, TADO Aviation Photo

Facebook
X
LinkedIn
Email
Drukuj

Szukaj...