Serwisy PANSA:
ekran PansaUTM

Eskpert PAŻP o dronach i PansaUTM podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Przedstawiciel PAŻP Maciej Włodarczyk podsumował pierwsze trzy miesiące funkcjonowania przepisu dotyczącego wykonywania lotów dronów poza zasięgiem wzroku operator (BVLOS). Przypomnijmy, że regulacje te obowiązują od 31.01.2019 i umożliwiają wykonywanie lotów BVLOS poza wydzielonymi strefami dronami do 25kg i do wysokości 120m AGL.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przyjmuje zgłoszenia na tego typu operacje oraz publikuje o nich depesze NOTAM. Inauguracyjny lot miał miejsce 13 lutego. Do tej pory dopuszczono 21 podmiotów do wykonywania operacji BVLOS, przy czym w 20 przypadkach były to loty szkolne, siedem podmiotów dopuszczono do wykonania lotów specjalistycznych, cztery do lotów automatycznych i dwa do lotów operacyjnych. Co warto podkreślić, jeden podmiot może być dopuszczony do wykonywania lotów w kilku kategoriach. Przedstawiciel PAŻP podsumował też, że ogółem publikowano 25 ostrzeżeń nawigacyjnych o rejonach lotów BSP BVLOS, a liczba operacji VLOS i BVLOS zgłaszanych do PAŻP stale rośnie.

W drugiej części panelu Maciej Włodarczyk opowiedział o trwających pracach nad systemem PansaUTM, który „ma być dla BSP tym, czym system ATM jest dla lotnictwa załogowego”.

PansaUTM ma umożliwiać ma szereg funkcjonalności: od rejestracji BSP po złożenie planu lotu aż do bieżącej niewerbalnej koordynacji ze służbami ruchu lotniczego.

„Zainteresowanie systemem PansaUTM podczas World ATM Congress 2019 w Madrycie pozwala nam wierzyć, że jest to produkt innowacyjny i jesteśmy w czołówce światowej”, zakończył ekspert PAŻP.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Szukaj...