Ułatwienia dostępu

Serwisy PANSA:

Kolejny krok w stronę budowy Remote Tower na lotnisku w Modlinie

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska-Maćkowiak oraz członkowie zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin (MPL) Tomasz Szymczak i Remigiusz Kobierski, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, podpisali umowę niezbędną do rozpoczęcia prac związanych z uruchomieniem  na lotnisku w Modlinie Wieży Zdalnej. Dzięki temu port w Modlinie będzie pod nadzorem kontrolerów pracujących z centrum zdalnego w Warszawie.

Remote Tower to rozwiązanie obejmujące znajdujące się na lotnisku kamery i czujniki, które w czasie rzeczywistym wysyłają sygnały do centrum kontroli ruchu lotniczego (Remote Tower Centre). Tam z kolei, obraz i informacje o ruchu na zdalnie kontrolowanym lotnisku wyświetlane są w specjalnym pomieszczeniu na monitorach. Poprzez Remote Tower Centre można kierować ruchem lotniczym, tak jak z tradycyjnej wieży. Technologia rTWR zapewnia wyższą skalowalność w porównaniu do rozwiązań konwencjonalnych, pozwala również na prowadzenie, w ramach jednej infrastruktury, kontroli ruchu lotniczego dla więcej niż jednego lotniska.

– Najpierw był list intencyjny, teraz jest umowa. Dotrzymujemy słowa i realizujemy ważne zobowiązania technologiczne, które realnie wpłyną na efektywność kontroli lotniska w Modlinie, będąc nieporównywalnie nowocześniejszymi niż stosowane dotychczas – powiedziała Magdalena Jaworska-Maćkowiak, prezes PAŻP.

W ramach kontroli zdalnej kontrolerzy ruchu lotniczego obsługujący MPL skorzystają z:

– panoramy wideo o wysokiej rozdzielczości, z możliwością obrotu, pochylenia i przybliżenia obrazu,

– technologii termowizji umożliwiającej obserwację w nocy i trudnych warunkach pogodowych,

– technologii cyfrowej znacznie poprawiającej świadomość sytuacyjną kontrolerów i umożliwiającej podejmowanie szybkich, świadomych decyzji w celu poprawy bezpieczeństwa i wydajności operacyjnej,

– informacji dodatkowych zintegrowanych z widokiem panoramicznym kontrolowanego lotniska, np. danych meteorologicznych i informacji radarowych.

Zgodnie z przyjętymi założeniami, system Remote Tower zacznie działać w Modlinie na przełomie 2026 i 2027 roku.

Data utworzenia wpisu: poniedziałek, 13 maja 2024, 11:40
Data ostatniej modyfikacji: środa, 22 maja 2024, 12:57
Facebook
X
LinkedIn
Email
Drukuj

Szukaj...