Ułatwienia dostępu

Serwisy PANSA:

Międzynarodowa konferencja „Lotnictwo nowej generacji -strategie, technologie, rozwiązania” z udziałem PAŻP

Wizję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego nakreślił w swoim wystąpieniu wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild. CPK będzie węzłem przesiadkowym łączącym transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Inwestycja będzie realizowana od podstaw, co jest ewenementem na skalę europejską. Budowa portu jest koniecznością ponieważ możliwości rozbudowy Lotniska Chopina w Warszawie są ograniczone. W ubiegłym roku port w Warszawie obsłużył 15,75 mln. pasażerów, w kolejnych latach przewidywany jest wzrost. Budowa CPK jest również odpowiedzią na oczekiwania przewoźników i pasażerów dotyczących ruchu czarterowego. Według prognoz, budowa CPK nie zahamuje rozwoju lotnisk regionalnych. Wzrost liczby połączeń długodystansowych ma doprowadzić do zwiększenia relacji pomiędzy portami regionalnymi a CPK.

Zastępca Prezesa ds. Żeglugi Powietrznej Tadeusz Grocholski zabierał głos w sprawach dotyczących bezpieczeństwa i nowych technologii.



W panelu „Bezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym i państwowym -nowoczesne technologie i dobre praktyki” zwracał uwagę, że cyberbezpieczeństwo dotyczy nie tylko krajów zagrożonych bezpośrednio atakami terrorystycznymi, ale wszystkich. Znaczenie w tej kwestii mają zarówno regulacje prawne, wdrażanie nowoczesnych urządzeń technicznych jak i szkolenie specjalistów w tym zakresie.

W panelu „Nowoczesne technologie w zakresie kontroli ruchu lotniczego, pomocy nawigacyjnych i zarządzania przestrzenią powietrzną jako wsparcie lotnictwa państwowego, linii lotniczych oraz rozwoju ruchu General Aviation” zwracał uwagę na konieczność wprowadzania nowych technologii w celu zapewnienia bezpieczeństwa i sprawnej obsługi zwiększającego się w Polsce ruchu lotniczego. PAŻP podejmuje działania w tym kierunku biorąc m. in. udział w grupie iTEC (Interoperability Through European Collaboration), o czym wspominał w swojej prezentacji podczas konferencji Jose Luis Gonzalez Paz, dyrektor ds. Europejskich Programów ATM w Indra Sistemas. 17 kwietnia 2018 r. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej dołączyła do grona uczestników sieci NewPENS. Sygnatariuszem umowy, która zapewni Polsce dostęp do nowoczesnego systemu wymiany danych w żegludze powietrznej był prezes PAŻP Janusz Niedziela.







W konferencji wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Sił Powietrznych, przemysłu lotniczego z Polski i zagranicy.

Polską Agencję Żeglugi Powietrznej reprezentował na konferencji zastępca Prezesa ds. Żeglugi Powietrznej Tadeusz Grocholski.




Facebook
X
LinkedIn
Email
Drukuj

Szukaj...