Ułatwienia dostępu

Serwisy PANSA:

Nowa wersja rozwojowa systemu P_21/iTEC uruchomiona. Wprowadzono kilkadziesiąt zmian

30 listopada w ramach projektu iTEC w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej uruchomiona na platformie walidacyjno-testowej została nowa wersja przyszłego systemu zarządzania ruchem lotniczym. Wersja oznaczona jako P_21/iTEC SWB3 jest już trzecią skutecznie uruchomioną w ramach prac prowadzonych w Agencji i zawiera liczne usprawnienia, m.in. przeprowadzona została aktualizacja całego oprogramowania, na którym działa system.

​P_21/iTEC SWB3 jest najnowszą, trzecią opracowaną w PAŻP edycją systemu klasy iTEC V3 i rezultatem wytężonych prac całego zespołu projektowego w ostatnich miesiącach. SWB3 zawiera liczne nowe funkcjonalności i poprawki, które pozwolą na dalsze testowanie wprowadzanych do systemu rozwiązań i weryfikację ich zgodności z wymaganiami PAŻP.

Proces instalacji wiązał się z przeniesieniem całego systemu operacyjnego do nowego środowiska RedHat (RHEL8), co trwało przez niemal cały listopad. Wśród kilkudziesięciu zmian wprowadzonych w samym systemie P_21/iTEC znalazły się m.in. integracja dla systemu AMAN służącego do zarządzania dolotami statków powietrznych w rejon lotnisk, usprawnienia w zakresie wyświetlania ostrzeżeń dotyczących statków powietrznych np. o lotach kolizyjnych lub zbyt o niskiej wysokości lotu, wprowadzenie nowych możliwości w zakresie filtrowania widocznego ruchu powietrznego oraz poprawa specyfiki lotów wykonywanych z widocznością (VFR) i bez widoczności (IFR).

SWB3 to 3 z łącznie 8 zaplanowanych w PAŻP wersji rozwojowych systemu P_21/iTEC. Jednocześnie prace zaczęły się już nad kolejną wersją, która wdrożona zostanie w drugim kwartale 2022 roku. Taki tryb pracy polegający na regularnym wprowadzaniu nowych wersji systemu zawierających dotychczas zgłaszane zmiany i udoskonalenia jest kluczowe dla powodzenia całego projektu. Pozwala to na szybkie weryfikowanie aktualnych potrzeb i oczekiwań, a w efekcie bezpośrednio wpłynie na jakość ostatecznej, operacyjnej wersji systemu P_21/iTEC. Ten nowy, operacyjny system zostanie zainstalowany w Ośrodku Kontroli Ruchu Lotniczego w Poznaniu, a docelowo również w przyszłym ośrodku kontroli ruchu lotniczego w Regułach pod Warszawą.

System P_21/iTEC to przyszłość kontroli ruchu lotniczego w Polsce opracowywana wspólnie przez PAŻP i jedną z wiodących światowych firm technologicznych – Indra. P_21/iTEC jest platformą łączącą najnowocześniejsze rozwiązania branży ATM opracowywane w ramach europejskiej kooperacji iTEC ze stabilną bazą zaczerpniętą z aktualnie używanego w Agencji systemu PEGASUS_21. P_21/iTEC będzie całkowicie cyfrowym systemem nowej generacji dostosowanym do wyzwań i możliwości XXI wieku, technologicznie opartym o rozwiązania wirtualne i chmurowe.

OKRL w Poznaniu Fot. PAŻP
OKRL w Poznaniu Fot. PAŻP
Facebook
X
LinkedIn
Email
Drukuj

Szukaj...