Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wsparła studenckie koła naukowe biorące udział w projekcie szkoleniowo-badawczym Droniada OBLot w dniach 27-29 września 2024 roku w Przasnyszu. Cel projektu stanowiło opracowanie przez studentów propozycji użycia bezzałogowych statków powietrznych na potrzeby systemu ochrony ludności i zarządzania kryzysowego. Wydarzenie odbyło się na lotnisku Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych (OBLot) Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
Do udziału w projekcie szkoleniowo-badawczym Droniada OBLot zgłosiły się zespoły z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Łódzkiej oraz Politechniki Warszawskiej. Zespoły wzięły udział w testach dziennych i nocnych.
„Zaangażowanie PAŻP w przedsięwzięcie polegało na wsparciu merytorycznym kół naukowych w zakresie przepisów i procedur dotyczących wykonywania lotów BSP. Kolejny aspekt odnosił się do metodyki tworzenia i składania misji celem wykonania lotu w obszarze uruchomionego w rejonie Droniady tymczasowego DTM, którego funkcjonalności były testowane wraz ze studentami” – powiedział Seweryn Macholla, starszy specjalista ds. BSP i UTM. „Najistotniejszy aspekt uczestnictwa delegacji PAŻP obejmował instruktaż wykorzystania nadajników ADS-B dla studentów celem przeprowadzenia testów ukierunkowanych na monitoring pozycji BSP w czasie rzeczywistym” – dodał Marek Kustra, młodszy specjalista ds. rozwoju UTM.
Projekt szkoleniowo-badawczy Droniada OBLot realizowany był w ramach zadania publicznego Fundacji Instytut Mikromakro, współfinansowanego ze środków przyznanych przez Ministra Nauki w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego” (2024).