Ułatwienia dostępu

Serwisy PANSA:
WAC2019 PansaUTM

PAŻP chwalony za World ATM Congress 2019

Przez cały czas trwania imprezy odwiedzający ekspozycję PAŻP dzięki zainstalowanym symulatorom mogli przekonać się, jak działają stworzone przez nas autorskie systemy: wspierająca pracę służb żeglugi powietrznej PANDORA i ułatwiający zarządzanie przestrzenią powietrzną CAT. Prezentowany był także PANSA UTM – koncepcja zarządzania bezzałogowymi statkami powietrznymi, na którą składają się autorskie rozwiązania operacyjne PAŻP oraz część systemowa dostarczana przez partnera technologicznego HAWK-E, zintegrowana z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją Droneradar. Zademonstrowano również projekt, mający na celu poprawę przewidywalności warunków na drodze startowej, a co za tym idzie – zwiększenie bezpieczeństwa. Stałą ekspozycją była też część wystawy z okazji stulecia Aeroklubu Polskiego, którą obecnością swą uświetnił słynny polski pilot – Kapitan Jerzy Makula.

W oficjalnym otwarciu ekspozycji PAŻP na World ATM Congress 2019 Prezesowi PAŻP Januszowi Janiszewskiemu towarzyszyli: Dyrektor Generalny DG Move (Komisja Europejska) Henrik Hololei, Ambasador Polski w Królestwie Hiszpanii Marzenna Adamczyk, Prezes ULC Piotr Samson i Pełnomocnik Ministra Infrastruktury ds. BSP Małgorzata Darowska. Ceremonia przecięcia wstęgi stanowiła zarazem wprowadzenie do wielkiego wydarzenia – debaty o roli Europy Środkowo-Wschodniej w zarządzaniu ruchem lotniczym, organizowanej z naszym litewskim partnerem Oro Navigacija w ramach Baltic FAB. W panelu uczestniczyli znakomici, międzynarodowi eksperci rynku lotniczego, w tym Dr Christine Berg z Komisji Europejskiej i Prezes Oro Navigaciji Mindaugas Gustys, reprezentowane było także Ministerstwo Infrastruktury oraz instytucje i firmy takie jak: IATA, WizzAir i Romatsa.

We wtorek doszło również do historycznego podpisania umowy o współpracy (Memorandum of Cooperation) pomiędzy PAŻP a firmą Frequentis, mówiącej o kontynuowaniu współpracy w rozwijaniu systemów usprawniających pracę lotnisk i integrację danych. Frequentis reprezentował Prezes Norbert Haslacher oraz Wiceprezes Hannu Juurakko.

Pierwszego dnia podczas World ATM Congress na ekspozycji PAŻP miały miejsce wygłoszone przez naszych ekspertów prezentacje i panele dotyczące zarządzania przestrzenią powietrzną, znaczenia przepływu informacji dla pracy operacyjnej lotnisk, a także polskich rozwiązań i perspektyw w dynamicznie rozwijającym się sektorze bezzałogowych statków powietrznych. Prezes PAŻP Janusz Janiszewski wygłosił prezentację na ekspozycji Europe for Aviation, tworzonej przez instytucje europejskie. Jako Baltic FAB braliśmy również udział w zewnętrznych panelach, dotyczących przepływu ruchu lotniczego, pojemności i podziału przestrzeni powietrznej i projektów w ramach Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej.

Równie ciekawy i intensywny był drugi dzień obecności PAŻP na World ATM Congress. W środę gościliśmy pierwsze dwie z trzech prestiżowych wycieczek tematycznych, organizowanych w ramach programu SESAR. Nasi eksperci wygłosili prezentacje związane z zarządzaniem przestrzenią powietrzną i poprawą bezpieczeństwa na drogach startowych. Zademonstrowaliśmy również innowacyjną koncepcję NaviHub, w myśl której Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wraz z partnerami stworzy środowisko dla rozwoju nowoczesnych technologii w dziedzinie lotnictwa.

Drugiego dnia World ATM Congress miało też miejsce podpisanie dwóch ważnych dokumentów. Pierwszym było porozumienie iTEC Flight Object Interoperability Cooperation Agreement pomiędzy Eurocontrol i członkami iTEC, dotyczące dalszej współpracy na rzecz rozwijania systemów zarządzania ruchem lotniczym i koncepcji Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej. Drugim istotnym wydarzeniem było podpisanie porozumienia pomiędzy PAŻP a firmą Indra, nakreślającego zasady dalszych wspólnych działań w pracach badawczo-rozwojowych.

W środę PAŻP na swojej ekspozycji miał wyjątkowy zaszczyt zorganizować spotkanie A6 Alliance Steering Board. Przedstawiciele zrzeszonych w A6 firm zapewniających żeglugi powietrzne oraz innych europejskich agencji zebrali się, by rozmawiać o problemach i przyszłości zarządzania ruchem lotniczym w Europie.

Ostatniego dnia World ATM Congress PAŻP gościł ostatnią wycieczkę w ramach cyklu SESAR Walking Tours. Tym razem nasz ekspert opowiadał o doświadczeniach Agencji z wdrożenia CPDLC (systemu komunikacji tekstowej na linii kontroler – pilot) w polskiej przestrzeni powietrznej. Tego dnia wciąż trwały też spotkania robocze, a symulatory prezentujące systemy jak CAT, PANDORA i PANSA UTM przyciągały tłumy zainteresowanych, pragnących skorzystać z ostatniej okazji, by przetestować ich działanie.

To był udany debiut PAŻP podczas World ATM Congress 2019 w Madrycie. Europejskie i światowe instytucje związane z zarządzaniem ruchem lotniczym wykazywały duże zainteresowanie prezentowanymi przez nas produktami i usługami. Otrzymaliśmy wiele ciepłych słów gratulacji zarówno tych oficjalnych, jak i wyrażanych w prywatnych rozmowach.

Facebook
X
LinkedIn
Email
Drukuj

Szukaj...