Ułatwienia dostępu

Serwisy PANSA:
Spotkanie robocze PAŻP i ZRPL w Warszawie, 1.10.2020 r.

PAŻP inicjuje współpracę branży lotniczej w dobie koronakryzysu

Branża lotnicza jest jedną z najbardziej poszkodowanych przez pandemię COVID-19. Podmioty lotnicze, od agencji żeglugi powietrznej, przez linie lotnicze, porty lotnicze oraz firmy działające wokół lotnictwa, notują największy w historii kryzys. W czwartek, z inicjatywy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, odbyły się dwa spotkania, których celem była konsolidacja branży oraz poszukiwanie wspólnych rozwiązań i sposobów na wyjście z bezprecedensowego kryzysu.

W pierwszym spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli lotnisk niekontrolowanych oraz sektora General Aviation, a także przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Prezes PAŻP podczas spotkania Agencji z niekontrolowanymi portami lotniczymi, ZRPL, MI, ULC i IMGW
Prezes PAŻP podczas spotkania Agencji z niekontrolowanymi portami lotniczymi, ZRPL, MI, ULC i IMGW

Wiele prognoz wskazuje, że ruch lotniczy wróci do poziomu sprzed pandemii dopiero w 2024 r. Choć dla Agencji brak operacji lotniczych oznacza brak wpływów do budżetu z tytułu opłat nawigacyjnych za ich obsługę, obecny kryzys postrzegamy też jako szansę na odbicie się i rozwój – mówił prezes Janusz Janiszewski podkreślając, że PAŻP ze środowiskiem General Aviation ma wiele wspólnych obszarów działania i pól do przyszłej współpracy. – PAŻP jest integratorem środowiska lotniczego w obliczu wyzwań, z jakimi lotnictwo obecnie się mierzy. Jesteśmy otwarci na współpracę – zapewniał.

Przedstawiciele Agencji omówili bieżące zagadnienia dotyczące współpracy PAŻP z lotniskami niekontrolowanymi. Poruszono tematy związane z obecnym kryzysem w branży, działaniami operacyjnymi i zarządzaniem przestrzenią powietrzną. Pracownicy Agencji zapewniali, że PAŻP przykłada duża wagę do utrzymania najwyższych standardów i jakości świadczonych usług oraz kładzie nacisk na zrównoważony rozwój lotnictwa w Polsce.

Drugą pozycją w czwartkowej agendzie było spotkanie robocze PAŻP ze Związkiem Regionalnych Portów Lotniczych, z udziałem Departamentu Lotnictwa Ministerstwa Infrastruktury przedstawicieli Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Spotkania PAŻP i ZRPL odbywają się cyklicznie, a ich celem jest zagwarantowanie jak najlepszej współpracy i umożliwienie realizacji wspólnych inicjatyw.

W czasie spotkania rozmawiano o wpływie pandemii na polski i europejski sektor lotniczy oraz o bieżącej współpracy PAŻP i portów lotniczych. Dyskutowano o innowacyjnych rozwiązaniach wdrożonych przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, pozwalających zacieśniać współpracę operacyjną PAŻP i portów lotniczych i podnoszących bezpieczeństwo operacji lotniskowych. Omówiono między innymi cyfrowy system automatycznych pasków postępu lotu EFES (Electronic Flight progrEss Strips), usprawniający pracę kontrolerów służby kontroli lotniska, podnoszący świadomość operacyjną i umożliwiający bardziej efektywne zarządzanie ruchem lotniczym.

Dyskutowano także o systemie cyfrowej koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych PansaUTM, który PAŻP wdrożyła na początku tego roku i który pozwolił na bezpieczną integrację lotnictwa załogowego z bezzałogowym. Narzędzie ułatwiło pracę kontrolerów wieżowych, dając im wiedzę o wykonywanych lotach dronów oraz, w razie potrzeby, umożliwiło szybką reakcję i nawiązanie kontaktu z operatorami bezzałogowych statków powietrznych.

Facebook
X
LinkedIn
Email
Drukuj

Szukaj...