Ułatwienia dostępu

Serwisy PANSA:

PAŻP partnerem targów Routes Europe 2021 w Łodzi

Targi Routes Europe odbędą się w Łodzi w dniach od 26 do 28 kwietnia 2021 roku i weźmie w nich udział ok. 1300 gości. Wśród nich będą szefowie i przedstawiciele ok. 100 linii lotniczych, ok. 300 lotnisk i wielu organizacji turystycznych. Gospodarzem imprezy jest Port Lotniczy Łódź, a partnerami, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Routes Europe to prestiżowa impreza branży lotniczej, podczas której spotykają się przedstawiciele lotnisk i przewoźników, by decydować o nowych połączeniach. To największe i najbardziej znane europejskie targi branżowe. Do Łodzi przyjadą linie lotnicze z całego świata i przedstawiciele większości lotnisk. Łódź będzie miastem gospodarzem Targów Routes Europe 2021.

– W ubiegłym roku polskie lotniska przewiozły 49 mln pasażerów, a dynamika rozwoju rynku jest dwukrotnie wyższa niż w krajach Europy Zachodniej. Rola Polski na europejskim rynku lotniczym jest coraz większa, czego najlepszym dowodem są nominacje dla Polaków na wysokie stanowiska – dla Prezesa PAŻP Janusza Janiszewskiego w A6 i Prezesa ULC Piotra Samsona w EASA. Organizacja Targów Routes po raz trzeci w Polsce to także wyraz uznania dla planów rozwoju lotnictwa, w tym związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wraz z realizacją CPK zacieśni się współpraca pomiędzy stolicą i trzecim największym miastem – Łodzią, która będzie jednym z największych beneficjentów budowy nowej infrastruktury dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Także dlatego wybór Łodzi na gospodarza kolejnej edycji Routes jest nieprzypadkowy i jest zwiastunem dalszego szybkiego rozwoju gospodarczego całego regionu – powiedział Marcin Horała, Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

– Polska jest dziś bardzo często wskazywana jako wzór dobrej współpracy w obszarze lotnictwa. Nasza efektywność, inwestycje w nowe technologie i gotowość do wsparcia sąsiadów w udrażnianiu potoków ruchu lotniczego, są wymieniane przez europejskich partnerów jako największe atuty polskich służb ruchu lotniczego. Dziś w wielu obszarach rozwijamy się szybciej niż nasi odpowiednicy w innych krajach, a nasza silna pozycja widoczna jest także w pracach nad wypracowywaniem nowego ładu w europejskiej przestrzeni powietrznej. Ogromnie się cieszę, że zostało to docenione przez organizatorów Routes Europe i w kwietniu 2021 to Polska będzie gospodarzem tej najważniejszej imprezy lotniczej na świecie. Ogromnie też gratuluję Łodzi, której sukces oznacza sukces całej branży lotniczej w Polsce – powiedział Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Przewodniczący Rady Sterującej sojuszu A6.

– Polska jest pierwszym krajem, który po raz trzeci będzie gospodarzem Targów Routes Europe. Po lotniskach w Warszawie i w Krakowie tym razem Łódź przyjmie delegatów jednej z najważniejszych imprez lotniczych w Europie. Targi to nie tylko prestiż i możliwość pochwalenia się rozwojem naszego kraju przed przedstawicielami branży lotniczej i turystycznej z całego świata, ale także szansa rozwoju. Jak pokazują statystyki, każde lotnisko, które organizowało Targi Routes Europe, czy World Routes, zwiększyło dynamikę pozyskiwania nowych przewoźników. W ciągu trzech lat od imprezy liczba nowych połączeń wzrastała nawet o ponad 30 proc. Mamy nadzieję, że impreza przyczyni się do rozwoju lotniska w Łodzi i przyniesie nowe połączenia i nowych przewoźników lotniskom w całym kraju, a także zwróci uwagę Europy na całą branżę lotniczą w Polsce – powiedział Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Przewodniczący Rady Zarządzającej European Union Aviation Safety Agency.

W kwietniu, podczas tegorocznej edycji Targów Routes Europe w norweskim Bergen, Łódź uroczyście odbierze statuetkę kolejnego gospodarza imprezy. Wręczy ją Steven Small, Brand Director of Routes.

– Współpraca z Portem Lotniczym Łódź oraz partnerami strategicznymi przy organizacji Routes Europe 2021 w Łodzi to inspirujące doświadczenie. Wybór jednego z ostatnich nieodkrytych miast Europy zbiegł się z jubileuszem 95 lat istnienia łódzkiego lotniska. Dla środowisk rozwijających połączenia lotnicze w Europie Port Lotniczy Łódź, ze swoją przepustowością na poziomie 2 milionów pasażerów rocznie i istniejącą infrastrukturą, przedstawia ogromny potencjał. Jestem pewien, że targi Routes Europe staną się impulsem do znacznego rozwoju połączeń lotniczych i skierują uwagę wszystkich na Europę Środkową – powiedział Steven Small.

Tony Griffin, Senior Vice President of Consulting, ASM powiedział, że od trzech lat blisko współpracują z łódzkim lotniskiem przekonując linie lotnicze o potencjale Łodzi i zapotrzebowaniu na ruch lotniczy w trzecim największym mieście w Polsce. – Ruch pasażerski na lotnisku w Łodzi wzrósł w ubiegłym roku o 11 proc. i prognozuje się kolejny wzrost na poziomie 14 proc. w 2020 r. Już od czerwca tego roku do siatki połączeń dołączy pięć nowych kierunków: Rodos, Heraklion, Korfu, Bodrum i Warna. Każde z wydarzeń Routes, w tym Routes Europe są swoistym katalizatorem rozwoju połączeń lotniczych w miastach, w których się odbywają. Są tu bowiem obecne osoby reprezentujące branże lotniczą, decydujące o rozwoju siatki połączeń – dodał.

Targi Routes Europe w Łodzi odbędą się w Hali Expo, a imprezy towarzyszące zaplanowano w najatrakcyjniejszych miejscach Łodzi, głównie w zrewitalizowanych budynkach pofabrycznych.

– W branży lotniczej to impreza na miarę Mistrzostw Europy w Piłkę Nożną, albo wystawy EXPO. Jestem dumna, że Łódź i nasze lotnisko będą gospodarzami tak prestiżowego wydarzenia. Zaprosimy do Łodzi cały lotniczy świat, bo chcemy pokazać, że Łódź jest dużym, miastem, z silnym gospodarczo regionem, do którego warto przylatywać w sprawach biznesowych, do pracy, ale także na tzw. city break. Jesteśmy przekonani, że kiedy goście zobaczą Łódź, będą chętni do prowadzenia tu interesów, rozwijania połączeń lotniczych, przywożenia do nas turystów. Pochwalimy się Piotrkowską, zrewitalizowaną architekturą poprzemysłową, świetną bazą hotelową i gastronomiczną. Mam nadzieję, że Targi Routes Europe 2021 staną się kołem zamachowym dla łódzkiego lotniska, które bez żadnych inwestycji w infrastrukturę może obsłużyć nawet 2 miliony pasażerów rocznie – mówi dr Anna Midera, Prezes Portu Lotniczego Łódź.

Targi Routes Europe odbywają się od 2006 roku. Pierwszym miastem gospodarzem imprezy była Warszawa. Od tej pory w kwietniu każdego roku kolejne miasta, które w wyniku selekcji otrzymały prawo organizacji imprezy, zapraszają przedstawicieli branży lotniczej do siebie. Dotychczas organizatorami byli Sofia, Porto, Praga, Tuluza, Cagliari (Sardynia), Tallin, Budapeszt, Marsylia, Aberdeen, Kraków, Belfast, Bilbao, Hanower. Organizatorem targów jest międzynarodowa spółka Informa notowana na giełdzie w Londynie zajmująca się organizacją eventów, doradztwem i publikacją wydawnictw branżowych. Z badań organizatora wynika, że w okresie 3 lat po imprezie Routes daje miastu gospodarzowi równowartość ponad 85, 5 milionów funtów brytyjskich przychodów i ponad 1000 dodatkowych miejsc pracy.

Facebook
X
LinkedIn
Email
Drukuj

Szukaj...