Ułatwienia dostępu

Serwisy PANSA:

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zaprezentowała najnowocześniejszą wieżę kontroli lotniska w Polsce

W niedzielę obchodzono Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego. W Polsce nad bezpieczeństwem w ruchu lotniczym czuwa Polska Agencja Żeglugi Powietrznej – jedyna w kraju instytucja, która szkoli i zatrudnia kontrolerów ruchu lotniczego.



Tegoroczne święto Agencji było okazją do uroczystej inauguracji najnowszej inwestycji PAŻP, nowej wieży kontroli lotniska w Katowicach. Jest to aktualnie najwyższy obiekt o takim przeznaczeniu w kraju (46 m.), z najwyżej położoną salą operacyjną (41 m.) i elewacją z płyty pochłaniającej energię PEM. Sala kontrolerów wyposażona jest w nowoczesne systemy zapewniające bezpieczeństwo i obsługę większego ruchu w przestrzeni powietrznej. Jednym z nich jest PansaUTM, system do zarządzania ruchem dronów m.in. w strefie kontrolowanej lotniska. Katowicka wieża będzie także wyposażona w elektroniczne paski postępu lotu, przetwarzające dane lotniskowe oraz usługę umożliwiającą szybszą elektroniczną komunikację z załogami statków powietrznych.

– Przygotowywane w Agencji zaawansowane systemy i innowacyjne rozwiązania są na światowym poziomie. PAŻP budując kompetencje i rozwijając projekty biznesowe, ugruntowuje silną pozycję wśród liderów żeglugi powietrznej w Europie i na świecie – mówił podczas uroczystości minister Mikołaj Wild. Podkreślał, że katowicka wieża łączy w sobie to, co najlepsze w światowych trendach lotniczych – nowoczesny wygląd, innowacyjne systemy i dbałość o najwyższy poziom bezpieczeństwa.



Z okazji Międzynarodowego Dnia Kontrolera Ruchu Lotniczego minister dziękował pracownikom PAŻP za codzienną prace i życzył dalszych sukcesów w budowaniu bezpiecznego wspólnego europejskiego nieba.

– Polscy kontrolerzy to w tym zawodzie światowa elita. Jestem dumny, że nasza efektywność i zaangażowanie są w świecie lotniczym podawane jako przykład dobrze wykonywanej pracy – mówił prezes PAŻP. Janusz Janiszewski podkreślał, że 20 października to święto wszystkich pracowników Agencji, obok kontrolerów ruchu lotniczego także informatorów służby informacji powietrznej, instruktorów i wykładowców, techników, służby meteo, pilotów samolotów pomiarowych i wszystkich pracowników wsparcia administracyjnego. – Przed nami kolejne wyzwania, ale jestem przekonany, że z takim zespołem jesteśmy w stanie wszystkim podołać – dodawał.

Prezes PAŻP poinformował, że katowicka wieża w najbliższych tygodniach zacznie działać w trybie „shadow mode” polegającym na równoległej pracy nowego obiektu z rezerwową obsadą pozostającą do dyspozycji w starej lokalizacji. – Bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze, dlatego każda procedura musi być sprawdzona kilkukrotnie. Dopiero, gdy będziemy na 100% pewni, że wszystkie systemy funkcjonują prawidłowo, wygasimy starą wieżę – wyjaśniał prezes Janiszewski.



Nowa wieża to element infrastrukturalnych zmian dostosowanych do zmieniających się potrzeb operacyjnych służb kontroli lotniska. Ostatnie inwestycje na lotnisku w Katowicach sprawiły, że znaczna część pola manewrowego przesunęła się na wschód. Wybudowana m.in. ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko nowa wieża jest dwukrotnie wyższa od obecnej, co poprawiło widoczność pola manewrowego katowickiego portu. Dzięki przemyślanemu projektowi poprawiła też komfort pracy kontrolerów ruchu lotniczego.

– Nowa wieża idealnie wpisuje się w potrzeby portu. Jest wyrazem troski o zapewnienie jak największego poziomu bezpieczeństwa na dynamicznie rozwijającym się pyrzowickim lotnisku. Gratuluję Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej tej wspaniałej inwestycji. Nowy obiekt już stał się architektonicznym symbolem Katowice Airport. Jednocześnie chciałbym serdecznie podziękować Agencji za dobrą i merytoryczną współpracę – mówi prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA Artur Tomasik.



– Kompozycja wieży oparta jest na zasadzie odwróconego stożka, przenikającego się z prostopadłościennym trzonem komunikacyjnym. To pozwoliło uzyskać dynamizm oraz harmonijnie wpisaną w przestrzeń lotniska bryłę łączącą tradycyjny kształt wieży z nową formą – wyjaśnia Jerzy Domański, architekt z firmy Budoprojekt, która przygotowała projekt wieży.



* * *

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej to jedyna w kraju instytucja odpowiedzialna za zapewnienie bezpiecznego i płynnego ruchu lotniczego poprzez efektywne zarządzanie przestrzenią powietrzną. Zapewnia służby żeglugi powietrznej oraz odpowiada za infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija. Sprawuje nadzór m.in. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie.



Na całym świecie kontrolerów ruchu lotniczego jest blisko 50 tysięcy, w Polsce ponad 570. Polscy kontrolerzy ruchu lotniczego swoją służbę pełnią 365 dni w roku, siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Codziennie czuwają nad bezpieczeństwem pół miliona pasażerów w 3000 samolotach znajdujących się każdej doby na polskim niebie.

Facebook
X
LinkedIn
Email
Drukuj

Szukaj...