Serwisy PANSA:

Pomyśl, zanim klikniesz – Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa w PAŻP

Warsztaty na żywo, newsletter o najważniejszych zagadnieniach związanych z cyberbezpieczeństwem i specjalna zakładka w wewnętrznym PANSAnet, gdzie będzie można przeczytać o dobrych praktykach z zakresu cyberhigieny – Polska Agencja Żeglugi Powietrznej włącza się w unijną kampanię na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa w sieci i nowoczesnych technologii.

Akcja rusza dziś 1 października i potrwa miesiąc. W tym czasie, odbędą się 4 spotkania online ze specjalistami – tzw. cyberśrody, które oprócz odpowiedniej dawki wiedzy, dadzą możliwość rozmowy z ekspertami z obszaru cyberbezpieczeństwa, a także zadawania im pytań. Obszerne informacje dotyczące tematyki tych spotkań zostaną umieszczone w PANSAnecie. Znajdzie się tam również szereg innych informacji, którą mogą uchronić od cyberprzestępstw. Wszystko to będzie nadal dostępne w PANSAnecie po zakończeniu kampanii. W budynkach PAŻP pojawią się natomiast plakaty informacyjne zarówno o akcji, jak i podstawowych cyberzagrożeniach.

O kampanii będziemy informować w profilach społecznościowych PAŻP. W ramach promocji naszego udziału w ECSM, u każdego z pracowników pojawi się nowa stopka mailowa, a także wygaszacz ekranu informujący o CyberEdukacji i przypominający daty oraz tematy spotkań z ekspertami. Na koniec, każdy pracownik – uczestnik kampanii, otrzyma drogą mailową, wewnętrzne rekomendacje, w ramach obowiązkowej cyberdyscypliny.

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (ECSM) to coroczna kampania Unii Europejskiej, organizowana od 2012 roku, której celem jest promowanie wśród obywateli i organizacji UE, unikania zagrożeń w świecie wirtualnym oraz dostarczenie aktualnych informacji na temat bezpieczeństwa w Internecie. Najważniejszym celem akcji jest podnoszenie świadomości i dzielenie się dobrymi praktykami.

To właśnie w październiku, we wszystkich krajach członkowskich organizowane są wydarzenia, które mają podnieść świadomość na temat bezpieczeństwa w sieci oraz nowoczesnych technologii. Kraje unijne jednoczą się pod hasłem „Cyberbezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność” i tym samym wspólnie występują przeciwko cyberzagrożeniom.

Kampania ECSM jest koordynowana przez Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) i Komisję Europejską oraz wspierana przez państwa członkowskie UE oraz setki partnerów z Europy.

W Polsce, po raz dziewiąty koordynuje ją NASK PIB. Poprzednia odsłona zgromadziła 30 partnerów, którzy zorganizowali 45 wydarzeń oraz inicjatyw, a także 7 patronów honorowych, w tym Prezesa Rady Ministrów. Tak duże zainteresowanie oraz owocna współpraca sprawiły, że Polska znalazła się w czołówce najbardziej aktywnych unijnych państw.

PAŻP włącza się w akcję po raz pierwszy. Informacje o przyłączeniu się PAŻP do europejskiej inicjatywy zostały opublikowane przez European Cyber Security Month oraz polskiego Organizatora akcji na stronie internetowej.

Jaki będzie efekt kampanii w tym roku? Działania państw członkowskich prowadzone w ramach ECSM zostaną podsumowane przez Agencję UE ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) w raporcie, który zostanie opublikowany w pierwszym kwartale 2022 r.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Szukaj...