Serwisy PANSA:

Prezydencka Rada Bezpieczeństwa z udziałem PAŻP

Nowe technologie były tematem posiedzenia Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Naukowcy i eksperci wielu dziedzin, w tym lotnictwa, cyberbezpieczeństwa, służb i wojska spotkali się w Belwederze, by rozmawiać o wpływie nowoczesnych rozwiązań na bezpieczeństwo państwa.

Jednym z głównych tematów, obok systemów satelitarnych i wpływu impulsów elektromagnetycznych na działanie urządzeń elektronicznych, znalazły się systemy bezzałogowych statków powietrznych. Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Janusz Janiszewski zaprezentował funkcjonalności systemu koordynacji lotów dronów PansaUTM, a także plany związane z jego implementacją na wojskowych wieżach kontroli ruchu lotniczego oraz wykorzystania go do monitorowania polskich granic.

Niepewna sytuacja międzynarodowa, z jaką mamy do czynienia, pokazała, jak ważne jest wdrażanie do systemu bezpieczeństwa państwa nowych technologii – powiedział prezes PAŻP, Janusz Janiszewski i podkreślił, że Agencja dąży do zacieśnienia współpracy z wojskiem i dostarczenia systemu, który umożliwi rozwój działalności bezzałogowców na znacznie szerszą skalę.

PansaUTM został wdrożony operacyjnie w Polsce w 2020 roku. Jest jedynym w Europie, certyfikowanym systemem koordynacji lotów dronów, który działa obecnie na wszystkich cywilnych wieżach kontroli ruchu lotniczego.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Szukaj...