15 maja obchodzimy światowy dzień Służby Informacji Lotniczej (AIS – Aeronautical Information Service). AIS towarzyszy społeczności lotniczej od dziesiątków lat dostarczając dane i informacje niezbędne do bezpiecznego prowadzenia operacji lotniczych.
W dniu naszego święta to my, AIS Polska, pragniemy podziękować wszystkim użytkownikom i odbiorcom naszych produktów, a także dostawcom informacji – dzięki Wam istniejemy! To Wy wyznaczacie nam nowe kierunki rozwoju poprzez zgłaszanie zapotrzebowania na konkretne modele danych czy formaty.
Służba Informacji Lotniczej kojarzona jest zwykle z AIP Polska oraz mapą VFR, ale nasz kilkudziesięcioosobowy zespół w rzeczywistości funkcjonuje w wielu obszarach. Sercem jest baza danych obiektów lotniczych – to tu importujemy, eksportujemy, uzupełniamy, zmieniamy, tworzymy translatory – wszystko po to, aby wymieniać się danymi z Europejską Bazą Danych i zasilać wewnętrzne systemy PAŻP, takie jak: P_21, Traffic, IWB, CAT. Baza danych to także repozytorium danych strukturalnych, które możemy wykorzystać podczas pracy nad kolejnymi Zmianami do AIP oraz przy tworzeniu map.
AIS PAŻP nie pozostaje w tyle w zmieniającej się rzeczywistości i również podlega digitalizacji. Kartografia to obecnie Systemy Informacji Przestrzennej – wykorzystujemy systemy GIS do tworzenia m.in. mapy Polski ICAO 1:500 000 zwanej „mapą VFR”. Zgłaszanie danych do AIP Polska, AIP VFR oraz MIL AIP i generowanie Zmian również przebiega w sposób zautomatyzowany. Wykorzystujemy do tego specjalistyczne oprogramowanie, nad którego rozwojem i aktualizacją ciągle pracujemy.
Cykl AIRAC (28 dni) wyznacza rytm pracy AIS i trzyma nas w ryzach. Kochamy to, choć czasem nie jest łatwo!
Międzynarodowe Biuro NOTAM, bez którego nie byłoby służby AIS, to miejsce wydawania „na żywo” wszelkich zmian, odstępstw, poprawek do już opublikowanych danych, albo tych które jeszcze nie ujrzały światła dziennego. Rokrocznie są to dziesiątki tysięcy depesz przeznaczonych dla załóg, ale również dla wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczny przebieg lotów. Przeczytanie ich wszystkich bywa wyzwaniem, ale ich ilość jest odzwierciedleniem dynamicznie rozwijającej się polskiej przestrzeni i infrastruktury lotniczej.
Mamy nadzieję, że udało się trochę przybliżyć pracę naszej służby w jej światowym dniu. Piszcie, zgłaszajcie i narzekajcie – to nas rozwija i pomaga w tworzeniu lepszych produktów!
Na koniec dawka statystyki.
Rocznie:
- Przetwarzamy: ponad 700 oficjalnych zgłoszeń (PLX),
- Wydajemy i sprzedajemy: 36 Zmian AIRAC, co daje łącznie ok. 7000 stron w 3 AIP,
- Wysyłamy: ok. 40 000 NOTAM,
- Opiniujemy: blisko 100 aktualizacji do INOP dla lotnisk i ok 90 aktualizacji i INOP dla lądowisk,
- Drukujemy i sprzedajemy: 10 000 arkuszy mapy VFR,
- Tworzymy i podpisujemy: SLA zewnętrzne i wewnętrzne,
- Szkolimy: prowadzimy szkolenia wewnętrzne oraz komercyjne z zakresu jakości danych oraz AIS.
Kontakt: ais.poland@pansa.pl