1 września przypada 82. rocznica wybuchu największego i najkrwawszego konfliktu zbrojnego w historii – II Wojny Światowej. Konflikt ten nie oszczędził również polskiego lotnictwa – zginął w nim kwiat polskich pilotów, inżynierów i całego personelu lotniczego, dzięki którym polskie lotnictwo cywilne osiągnęło przed wojną światowy poziom.
Choć wybuch II wojny światowej większość osób kojarzy z otwarciem ognia na Westerplatte przez niemiecki pancernik Schleswig Holstein, prawdopodobnie pierwsze działania wojenne miały miejsce w powietrzu. Były nimi niemiecki nalot bombowy na Wieluń, uważany za pierwszą niemiecką zbrodnią wojenną w tym konflikcie, oraz nalot na mosty w Tczewie, które rozpoczęły się już o godzinie 4:34.
W kolejnych godzinach 1 września 1939 roku niemieckie bomby spadły także na najważniejsze polskie lotniska, w tym na teren Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Na lotnisku tym, w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, co roku organizowane są uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed 82 lat oraz miliony ofiar, które wojna ta przyniosła. Na terenie lotniska znajduje się także pomnik upamiętniający żołnierzy Wojska Polskiego i Pracowników Lotnictwa poległych w latach 1939 – 1945.