Ułatwienia dostępu

Serwisy PANSA:

Blisko 25 mln zł PAŻP zainwestuje na lotnisku w Gdańsku

Umowa na modernizację i rozbudowę infrastruktury w największym porcie lotniczym na północy Polski, właśnie została podpisana. W Gdańsku powstanie m.in. nowa sala operacyjna KRL. To kolejna inwestycja Agencji w ostatnim czasie na lotniskach regionalnych.

Gdański Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego zostanie rozbudowany, a kontrolerzy zbliżania będą mieli nową salę operacyjną z nowoczesnymi stanowiskami, która powstanie w świeżo zaprojektowanym budynku. Modernizacja w znaczny sposób wpłynie na komfort pracy kontrolerów, nie tylko na stanowiskach zbliżania, ale również na wieży i personelu Służby Informacji Powietrznej (FIS). W nowej sali operacyjnej powstaną trzy stanowiska APP, a docelowo będzie tam można uruchomić pięć.

Rozbudowa jest konieczna ze względu ilość sprzętu i urządzeń potrzebnych do wykonywania zadań związanych z kontrolą ruchu lotniczego. Dlatego powstanie nowy 2-kondygnacyjny budynek i nowa infrastruktura techniczna, w tym nowoczesna serwerownia. Zostaną w niej zastosowane standardy, takie jak w niedawno ukończonych inwestycjach PAŻP w Krakowie, Katowicach i Poznaniu. Z kolei na dachu nowego budynku, zostaną zainstalowane zewnętrzne urządzenia techniczne.

W ramach kontraktu z wykonawcą usługi modernizacyjnej – rozbudowany będzie system energetyczny i klimatyzacyjny, infrastruktura techniczna związana z funkcjonowaniem ośrodka, kontrola dostępu, BMS, ochrona p.poż, system monitoringu oraz okablowanie strukturalne. Rozbudową i nową infrastrukturą techniczną zajmie się firma API Smart, z którą została podpisana umowa na kwotę blisko 25 mln zł. Wcześniej ten sam wykonawca zrealizował projekty PAŻP przy lotniskach Kraków-Balice, Katowice-Pyrzowice czy poznańskiej Ławicy.

W 2021 r. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, zainwestowała w modernizację i zwiększenie wydajności lotnisk około 100 mln złotych, z czego ¾ na lotniskach regionalnych. Udało się m.in. sfinansować instalację systemów wspomagających lądowanie samolotu, wyposażenia nawigacyjnego, radarów, systemów antenowych, modernizację stanowisk KRL czy wież.

Facebook
X
LinkedIn
Email
Drukuj

Szukaj...