Serwisy PANSA:

Europejskie agencje żeglugi powietrznej jednogłośnie za prezesem PAŻP

Janusz Janiszewski przyjął propozycję szefów europejskich instytucji żeglugi powietrznej i w 2021 roku będzie kontynuował misję na stanowisku szefa grupy A6. Sojusz to elitarne grono zrzeszające największych dostawców służb żeglugi powietrzne m.in. z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch.

Janusz Janiszewski jest pierwszym Polakiem, który przewodniczy Radzie Sterującej A6, najwyższemu organowi decyzyjnemu Sojuszu. Jednogłośna decyzja szefów europejskich agencji ds. żeglugi powietrznej o powierzeniu kolejnej kadencji prezesa PAŻP zapadła w środę 16 grudnia br. Członkowie A6 podkreślali zaangażowanie Janusza Janiszewskiego w prace Sojuszu w czasie największego w historii kryzysu lotnictwa, a także dynamiczny rozwój Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, która pod jego kierownictwem stała się europejskim liderem w tworzeniu środowiska dla bezzałogowych statków powietrznych. Doceniono także duże zaangażowanie i aktywność Polski w działania dla branży lotniczej na forum międzynarodowym.

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować członkom Sojuszu A6 za zaufanie. Tę decyzję odbieram jako wyraz uznania dla dotychczasowych działań Rady Sterującej. Rok 2020 był dość wymagający i wszyscy musieliśmy dostosować się do nowych i trudnych warunków. Jestem przekonany, że w 2021 roku, mając za sobą ogromny potencjał całej grupy A6, będziemy mogli wykorzystać ten kryzys na zmiany w branży i przyspieszenie jej cyfrowej rewolucji – powiedział Janusz Janiszewski, prezes PAŻP.

Jak podkreślają przedstawiciele branży, rok 2021 będzie pełen wyzwań dla lotnictwa. Będzie to początek wychodzenia z największego od czasów drugiej wojny światowej kryzysu, a także prawdopodobny rok wejścia w życie nowych regulacji unijnych dotyczących Jednolitej Przestrzeni Powietrznej (ang. Single European Sky – SES). Zdaniem ekspertów, nowe prawo całkowicie zmieni dotychczasowe ramy funkcjonowania dostawców służb żeglugi powietrznej w Europie.

Kontynuując misję na czele Rady Sterującej A6 Janusz Janiszewski będzie reprezentował wspólne stanowisko europejskie agencje żeglugi powietrznej na spotkaniach wysokiego szczebla i aktywnie działał wypracowując decyzje związane z rozwojem branży lotniczej w Europie, w tym nowym pakietem legislacyjnym dotyczącym SES.

Grupa A6 powstała w celu koordynacji prac badawczo-rozwojowych i inwestycyjnych głównych dostawców służb żeglugi powietrznej w programie SESAR (Single European Sky ATM Research) oraz w pilotowaniu kluczowych i strategicznych obszarów lotnictwa w Europie.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Szukaj...