Ułatwienia dostępu

Serwisy PANSA:

Europejskie ANSP prezentują swoją historię na Lotnisku Chopina

W związku z powracającym ruchem lotniczym w Polsce i Europie, w środę (1 lipca) na Lotnisku Chopina w Warszawie została zainaugurowana wystawa z okazji 100-lecia kontroli ruchu lotniczego (ATC). Jest to kolejna inicjatywa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i największych europejskich dostawców służb żeglugi powietrznej zrzeszonych w sojuszu A6, któremu przewodniczy prezes PAŻP Janusz Janiszewski.

Zdjęcia prezentujące historię kontroli ruchu lotniczego na różnych europejskich lotniskach na przestrzeni ostatnich 100 lat miały być ważnym punktem tegorocznego World ATM Congress w Madrycie. Uroczysta inauguracja wystawy przygotowanej przez europejskie agencje ANSP, zaplanowana była w Ambasadzie RP w Madrycie. Niestety z powodu pandemii kongres został odwołany, w związku z czym podjęta została decyzja o przesunięciu otwarcia wystawy.

Uznaliśmy, że inauguracja lotów międzynarodowych z Polski, to świetna okazja do prezentacji wystawy szerszej publiczności, a Lotnisko Chopina w Warszawie to idealne miejsce. Dziś lotnictwo rozpoczęło proces wybudzania ze sztucznej śpiączki. Dlatego zastanawiając się jak będzie wyglądało za kilka miesięcy czy lat, warto na chwilę przystanąć i zobaczyć jak wyglądała kiedyś kontrola ruchu lotniczego – powiedział prezes Janusz Janiszewski.

Od lewej stoją: Mariusz Szpikowski, prezes PPL, Ewa Suchora-Natkaniec, zastępca Prezesa PAŻP, Janusz Janiszewski, Prezes PAŻP.

Na Lotnisku Chopina cieszymy się, kiedy możemy udostępnić naszą przestrzeń pod ciekawe i wartościowe wystawy. Aktualna doskonale wpisuje się w ciąg ekspozycji o charakterze edukacyjno-historycznym, pokazujących dorobek i osiągnięcia naszego kraju. Moment na uruchomienie tej wystawy jest doskonały – dziś uruchamiamy kolejny etap odmrażania ruchu lotniczego, a na lotnisko wraca życie – powiedział Mariusz Szpikowski, Prezes PPL, Dyrektor Lotniska Chopina.

Początki ATC sięgają lat 20. ubiegłego wieku, a ostatnie sto lat to historia przeplatająca się z najważniejszymi i najbardziej tragicznymi wydarzeniami w historii Europy. Kontrola ruchu lotniczego odgrywała i nadal będzie odgrywać kluczową rolę w tym rozwoju. To jego jednostki oraz ich ciągła modernizacja oraz rozwój pozwalają codziennie milionom pasażerów bezpiecznie dotrzeć do wszystkich części naszego globu.

Zapraszamy wszystkich w fotograficzną podróż pokazującą wiek kontroli ruchu lotniczego! Dla tych co planują swoją podróż nieco później i nie mogą jej zobaczyć, dostępna jest wersja online pod adresem: www.a6alliance.net/theageofatc

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Szukaj...