Ułatwienia dostępu

Serwisy PANSA:

Komunikat dotyczący pracy wieży kontroli lotów na lotnisku w Radomiu

Nawiązując do publikacji prasowych, dotyczących obsady wieży kontroli lotów w Radomiu, informujemy, że do pracy na tym lotnisku przygotowana jest 15-osobowa obsada wieży, zgodnie z zapotrzebowaniem na operacje lotnicze ustalonym dla lotniska na 2023 rok. Całkowicie nieprawdziwa jest teza, formułowana przez niektóre media, jakoby Polska Agencja Żeglugi Powietrznej obsługiwała radomskie lotnisko „na żądanie”.

Tylko na lotniskach, które są obsługiwane 24 godziny na dobę, cywilna kontrola ruchu lotniczego jest zapewniana przez całą dobę. W przypadku innych lotnisk, godziny pracy kontrolerów są ustalane z zarządcą portu lotniczego na dany sezon, na podstawie planowanego z wyprzedzeniem rozkładu lotów. Zapewnianie służby bez planowanych operacji byłoby niegospodarnością.

Godziny pracy kontrolerów publikowane są w tzw. AIP, czyli urzędowym zbiorze informacji lotniczych i są one każdorazowo aktualizowane poprzez tzw. NOTAM-y – depesze PAŻP, zawierające informacje dla linii lotniczych i ich załóg m.in. na temat urządzeń lotniczych, służb oraz procedur. PAŻP elastycznie dostosowuje się do oczekiwań portów lotniczych oraz przewoźników.

Warto również zaznaczyć, że na lotnisku w Radomiu służbę pełnią wojskowi kontrolerzy lotów, którzy zapewniają obsługę także cywilnych niekomercyjnych lotów poza godzinami pracy cywilnych kontrolerów.

Facebook
X
LinkedIn
Email
Drukuj

Szukaj...