Odpowiadająca za bezpieczeństwo lotów w przestrzeni powietrznej Polska Agencja Żeglugi Powietrznej angażuje się w rozwój branży dronowej w Polsce. Głównym obszarem działań jest w tym przypadku bezpieczna integracja lotnictwa bezzałogowego i załogowego. Agencji nie mogło więc zabraknąć na tegorocznych zawodach Droniada, gdzie zapewniła ona m.in. przenośną wieżę kontroli lotniska.
Dzięki Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Polska jest obecnie liderem tworzenia środowiska U-Space zakładającego bezpieczną integrację lotów załogowych i bezzałogowych statków powietrznych (dronów). Podstawą rozwoju tego środowiska jest wdrożony operacyjnie przez Agencję w 2020 roku system do koordynacji lotów dronów PansaUTM – jako pierwszy taki system w Europie, a być może pierwszy na świecie.
W związku z tym PAŻP nie mogło zabraknąć na tegorocznych zawodach dronowych Droniada, odbywających się w dniach 23.06-03.07 na lotnisku Aeroklubu Poznańskiego w Kąkolewie.
W obszarze lotniska została przez PAŻP aktywowana w przestrzeni powietrznej strefa DRA-R. To specjalna strefa ograniczona dla dronów, w której operacje przy ich użyciu mogą być wykonywane za zgodą i na warunkach określonych przez Agencję. Przed startem bezzałogowego statku powietrznego należało także wykonać Check-in w aplikacji Droneradar stanowiącej część systemu PansaUTM.
Na terenie lotniska w Kąkolewie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozmieściła ponadto przenośną wieżę kontroli lotniska, z poziomu której możliwe było monitorowanie całego ruchu powietrznego w trakcie zawodów.
W zawodach Droniada udział brały zbudowane przez uczestników autonomiczne, bezzałogowe jednostki latające ze specjalnym, dostosowanym do konkretnych zadań oprogramowaniem. Zadania te dodatkowo utrudniały zmienne warunki atmosferyczne.
Jedną z rozegranych konkurencji było Drzewo życia. W ramach niej zadaniem było odwzorowywanie inspekcji sadu jabłoniowego, w którym należało za pomocą drona wykryć drzewa zaatakowane określonym patogenem oraz zaaplikować nim odpowiedni środek.
Nadzór nad bezpieczeństwem lotów bezzałogowych statków powietrznych przez cały czas trwania zawodów pełnili specjaliści Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.