Ułatwienia dostępu

Serwisy PANSA:
Foto: Andrzej Rutkowski informator/instruktor FIS Warszawa

Sto lat FIS! Międzynarodowy Dzień Służby Informacji Powietrznej

1 września swoje święto obchodzą informatorzy Służby Informacji Powietrznej (FIS). To oni każdego dnia utrzymują łączność ze wszystkimi pilotami w przestrzeni niekontrolowanej, dbając w ten sposób o bezpieczeństwo i rozwój lotnictwa w Polsce.

Służba Informacji Powietrznej (FIS) jest jedną ze służb ​zapewnianych przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Większość osób latających prywatnie lub na mniejszych wysokościach korzysta przede wszystkim właśnie z jej pracy. Dzięki FIS każdy uczestnik ruchu lotniczego, np. latający rekreacyjnie lekkim samolotem lub przemieszczający się na pokładzie śmigłowca, przez całą dobę może liczyć na wsparcie profesjonalistów.

Zadaniem informatorów FIS jest pomaganie wszystkim lotnikom, którzy się do nich zgłoszą. Pracownicy FIS zapewniają najlepsze, aktualne informacje dotyczące warunków atmosferycznych, organizacji przestrzeni powietrznej, sytuacji na lotniskach i lądowiskach, a także wszelkie inne wiadomości, które mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa w powietrzu.

FIS dba o bezpieczeństwo wszędzie tam, gdzie nie działa służba kontroli ruchu lotniczego, a więc w całej przestrzeni niekontrolowanej. Z małymi wyjątkami przestrzeń ta rozciąga się na terenie całego kraju od poziomu ziemi do poziomu lotu FL95, czyli wysokości niespełna 3 kilometrów.

Znaczenie informatorów FIS cały czas przy tym rośnie wraz ze wzrostem zainteresowania prywatnym lataniem w ramach tzw. lotnictwa ogólnego (General Aviation). Liczba lotów w przestrzeni niekontrolowanej nie ucierpiała nawet w kryzysie spowodowanym wybuchem pandemii COVID-19 i wzrosła w 2020 roku o 6,6 proc. do niespełna 278 tys. lotów. W pierwszych siedmiu miesiącach 2021 roku, czyli w okresie od stycznia do lipca, informatorzy FIS obsłużyli z kolei już ponad 154 tys. lotów – w letnich miesiącach to ponad tysiąc obsługiwanych lotów dziennie.

Obecnie w Służbie Informacji Powietrznej pracują 93 osoby, w tym 81 informatorów oraz 12 asystentów i praktykantów. Wszystkim im serdecznie dziękujemy za wymagającą, ale nieocenioną pracę – przez całą dobę, 365 dni w roku. Sto lat FIS!

Foto: Andrzej Rutkowski informator/instruktor FIS Warszawa

Facebook
X
LinkedIn
Email
Drukuj

Szukaj...