Ułatwienia dostępu

Serwisy PANSA:

ĆWICZENIE VIGILANT SKIES 2013 ROZPOCZĘTE

W ćwiczeniu obok struktur dowódczych Sojuszu uczestniczą, wydzielone siły i środki czterech państw: Rosji, Turcji, Norwegii i Polski.



W dniach 23-27 września br., w trzech regionach geograficznych, znajdujących się w zakresie operacyjnego zainteresowania CAI: Bodø (Norwegia) – Murmańsk (Rosja), Warszawa (Polska) – Kaliningrad (Rosja) oraz Ankara (Turcja) – Rostów nad Donem (Rosja) przeprowadzone zostaną symulowane (zobrazowanie komputerowe) oraz realne (z użyciem w czasie rzeczywistym sił i środków) incydenty lotnicze w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.



ćwiczeniem kierują Dyrektorzy ze strony NATO oraz Rosji, ulokowani w centrach koordynacyjnych CAI, z których jedno znajduje się w Polsce (Warszawa), a drugie w Rosji (Moskwa).



Obecne ćwiczenie, uwzględniające wnioski z poprzednich ćwiczeń prowadzonych

w roku 2011 i 2012, ma na celu dalsze testowanie i konsolidację procesów, procedur i zdolności sieci CAI.



Informacji na temat ćwiczenia VIGILANT SKIES 2013 udziela płk Robert KUPRACZ z Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON (tel. 695 026 528 lub e-mail: rkupracz@mon.gov.pl).



****

Inicjatywa CAI została uruchomiona podczas szczytu NATO-Rosja w Rzymie, w maju 2002 r. Jej celem jest wzmocnienie współpracy w ramach obserwacji przestrzeni powietrznej i koordynacji ruchu powietrznego w kontekście zwalczania ataków terrorystycznych z użyciem cywilnych samolotów oraz ułatwienie zarządzania informacjami na temat bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej potrzebnego do reakcji na incydenty związane z bezpieczeństwem.



Projekt jest finansowany przez uczestniczące w nim kraje NATO oraz przez Federację Rosyjską.



Obecna sieć CAI składa się z czterech jednostek w krajach członkowskich NATO i czterech jednostek w Federacji Rosyjskiej. Wymiana informacji na temat ruchu powietrznego następuje w trzech parach regionalnych centrów kontroli ruchu powietrznego: Bodø – Murmańsk, Warszawa – Kaliningrad oraz Ankara – Rostów nad Donem, połączonych wzajemnie poprzez centra koordynacyjne CAI znajdujące się w Warszawie i w Moskwie.



Architektura systemu CAI IES umożliwia innym krajom członkowskim i partnerom NATO włączenie się do programu na każdym etapie. Operacyjność CAI IES ogłoszono w grudniu 2011, po sprawdzeniu jego działania podczas ćwiczeń VIGILANT SKIES 2011, które odbyły się w czerwcu 2011 r.



tekst: opracowanie Beata Mrozik i płk Robert Kupracz DPI MON

Facebook
X
LinkedIn
Email
Drukuj

Szukaj...