Serwisy PANSA:

Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego

Polscy kontrolerzy ruchu lotniczego swoją służbę pełnią 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Codziennie czuwają nad bezpieczeństwem ponad 2,5 tys. samolotów przelatujących nad Polską. Rocznie obsługują 700 tys. operacji lotniczych.Za każdą z tych operacji kryją się setki pasażerów, za których bezpieczeństwo odpowiadają konkretni ludzie – starannie wyselekcjonowani i gruntownie przeszkoleni. Wystarczy powiedzieć, że po wieloetapowej rekrutacji i wymagającym szkoleniu spośród tysiąca chętnych – do pracy w charakterze kontrolera trafia zaledwie kilkanaście osób. Cały proces trwa średnio 22-24 miesiące.Idealny kandydat, oprócz umiejętności pracy w zespole, asertywności, wybitnej spostrzegawczości i pamięci, musi odznaczać się ponadprzeciętną odpornością na stres oraz umiejętnością szybkiej oceny sytuacji i szybkiego podejmowania decyzji.Międzynarodowy Dzień Kontrolera ruchu Lotniczego to także święto Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, instytucji zarządzającej polską przestrzenią powietrzną. Nad tym, by obecni i przyszli kontrolerzy mogli efektywnie pełnić swą służbę, na co dzień w Agencji pracują liczne służby techniczne i wsparcia operacyjnego, odpowiedzialne za prawidłowe działanie urządzeń nawigacyjnych i infrastruktury lotniczej.

NW tym dniu należy także pamiętać o informatorach służby informacji powietrznej FIS, którzy w zeszłym roku obsłużyli prawie 200 tys. operacji lotnictwa ogólnego.

Trwa rekrutacja na kurs dla kandydatów na kontrolerów ruchu lotniczego. Na aplikacje czekamy do 31 października.Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego został ustanowiony 20 października 1961 r. na pamiątkę powstania Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Kontrolerów Ruchu Lotniczego IFATCA (International Federation of Air Traffic Controllers).

Plakat – baner do pobrania

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Szukaj...