Ułatwienia dostępu

Serwisy PANSA:

Porozumienie o współpracy służb lotniska, PAŻP i miasta

„Każda forma współpracy jest dla nas bardzo pożyteczna i jestem pewien, że będzie bardzo dobrze służyła zarówno pasażerom jak i mieszkańcom. Jest to dla nas bardzo ważne porozumienie.” – powiedział Michał Marzec, dyrektor Przedsiębiorstwa „Porty Lotnicze” i Lotniska Chopina.



Porty Lotnicze zobowiązały się m.in. do wspierania działań ratowniczych prowadzonych poza rejonem operacyjnym Lotniska Chopina. Na prośbę Centrum Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy lub Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej do akcji ratunkowych na terenie miasta będą mogły się włączać jednostki Lotniskowej Straży Pożarnej oraz Służby Medyczne Lotniska.



„Bardzo restrykcyjne przepisy nakładają na nas obowiązek posiadania wyspecjalizowanych służb i bardzo zaawansowanego technicznie sprzętu. Teraz te zasoby będą mogły służyć także mieszkańcom Warszawy. Oczywiście nie może się to odbywać kosztem zmniejszenia bezpieczeństwa w samym porcie lotniczym.” – dodał dyrektor Michał Marzec.



Ponadto, na mocy odrębnej umowy, służby lotniskowe zostaną wyposażone w system łączności Tetra wykorzystywany przez służby ratunkowe, dzięki czemu możliwa będzie natychmiastowa wymiana informacji o zdarzeniach, które mogłyby stanowić potencjalnie zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców i pasażerów.



„Lotnisko Chopina będzie aktywnie włączone w system zarządzania kryzysowego na terenie miasta, a jego przedstawiciele będą brali udział w posiedzeniach sztabu kryzysowego.” – powiedział Andrzej Jakubiak, wiceprezydent Warszawy.



Partnerem porozumienia o współpracy jest także Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP), zawiadująca przestrzenią lotniczą nad Warszawą i Polską.



„Od czasów ataku na World Trade Center wiemy, że samoloty mogą być wykorzystywane jako broń. Przed Euro 2012 już dziś przygotowujemy się na sytuacje kiedy w okolicach Warszawy i w samej Warszawie pojawi się dużo więcej samolotów niż obecnie.” – powiedział Krzysztof Banaszek, prezes PAŻP.



Podpisane w czwartek porozumienie jest pierwszym w Polsce dokumentem regulującym zasady współpracy w sytuacjach kryzysowych pomiędzy portem lotniczym, władzami miasta i zarządcą przestrzeni powietrznej.



Komunikat prasowy

Facebook
X
LinkedIn
Email
Drukuj

Szukaj...