Serwisy PANSA:

Raport miesięczny o ruchu BSP w polskiej przestrzeni powietrznej – marzec 2021 r.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej prezentuje raport ze statystykami lotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w polskiej przestrzeni powietrznej w marcu 2021 r. Podsumowanie przygotowane zostało w oparciu o dane własne z systemu PansaUTM oraz aplikacji Drone Radar. Zebrane dane pokazują, że ruch BSP sukcesywnie rośnie.

Przy okazji tego raportu zapraszamy także na podsumowanie operacji dronowych za 2020 r., ruchu lotniczego IFR w polskiej przestrzeni powietrznej w marcu br., a wszystkich użytkowników PansaUTM na naszą specjalną grupę na portalu Facebook.

W marcu 2021 r. liczba misji skoordynowanych w systemie PansaUTM w zasięgu wzroku operatora (VLOS) oraz poza zasięgiem wzroku operatora (BLVOS) wyniosła 1497. Całkowita liczba zgłoszeń (checkinów) w aplikacji DroneRadar za marzec br., to nieco ponad 34 tys. (34247).

Od 1 stycznia do 31 marca br. liczba misji skoordynowanych w systemie PansaUTM wyniosła 3725, natomiast całkowita liczba zgłoszeń (checkinów) w aplikacji DroneRadar za okres styczeń – marzec br., to ponad 83 tys. (83508).

Warto także dodać, że system PansaUTM zwyciężył w dwóch kategoriach konkursu ATM Awards 2020, zorganizowanym przez europejskie magazyny Air Traffic Management i Unmanned Airspace. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej 12 lutego br. otrzymała główną nagrodę ATM Awards 2020 oraz pierwsze miejsce w kategorii “Projekty ANSP UTM”.

Sukcesywnie wdrażany od 2 marca 2020 r. system PansaUTM jest podstawą rozwoju w Polsce koncepcji U-Space zakładającej bezpieczną i efektywną integrację lotów załogowych (SP) i bezzałogowych statków powietrznych (BSP). To pierwszy i dotąd jedyny w Europie wdrożony operacyjnie system bazujący na cyfrowej koordynacji lotów BSP oraz cyfrowym zarządzaniu wnioskami i zezwoleniami na takie loty. Na PansaUTM składają się autorskie rozwiązania operacyjne PAŻP oraz część systemowa zintegrowana z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją mobilną Droneradar. System ten pozwala m.in. na szybką, cyfrową, niewerbalną komunikację pomiędzy kontrolerami ruchu lotniczego i operatorami dronów. W lutym 2021 roku została wdrożona operacyjnie PansaUTM w wersji 1.2.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Szukaj...