Ułatwienia dostępu

Serwisy PANSA:

Zostań Kontrolerem Ruchu Lotniczego

Średnio 100 osób na miejsce zgłasza się podczas każdej rekrutacji na kontrolerów ruchu lotniczego. Rozpoczął się nabór na jedno z najbardziej atrakcyjnych stanowisk pracy w Polsce. Kontrolerami chcą być tysiące osób – zostaje kilkanaście.

Właśnie otwiera się kolejna szansa dla tych, którzy chcą zostać kontrolerem. Wcześniej jednak czeka kandydatów wieloetapowa rekrutacja, a następnie wielomiesięczne szkolenie, która po zdaniu wszystkich wymaganych egzaminów i zaliczeniu każdego po kolei etapu, zakończy się po prawie dwóch latach. Kurs odbywa się w Warszawie gdzie jedyny w Polsce ośrodek szkolenia cywilnych kontrolerów prowadzi Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Aby móc aplikować, trzeba mieć wykształcenie średnie, świetnie znać język angielski w mowie i piśmie, biegle posługiwać się językiem polskim oraz mieć nienaganną dykcję. Proces rekrutacji i dalsze szkolenie sprawdzą natomiast predyspozycję do pełnienia zawodu kontrolera ruchu lotniczego, a więc odporność na stres, pracę pod presją, wyobraźnię przestrzenną, logiczne myślenie i umiejętność pracy w grupie, będąc równocześnie indywidualistą, podejmującym samodzielne decyzje. Oczekiwania wobec kandydatów zebraliśmy w ogłoszeniu na stronie pansa.pl w zakładce kariera.

Wyszkolenie jednego kontrolera to koszt dla Agencji rzędu 600 tys. – 1 mln zł. Wyjątkowe jest to, że w trakcie nauki, każdy kursant będzie otrzymywał minimalne wynagrodzenie w ramach umowy o pracę. Zarobki już pełnoprawnych kontrolerów, to z kolei kwoty od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych brutto miesięcznie, w zależności od stażu i zajmowanego stanowiska operacyjnego. Dyżur kontrolera trwa 7,5 godziny, z czego 5,5 godziny pracownik spędza na stanowisku operacyjnym. Wynika to z obowiązkowych przerw po każdych dwóch godzinach pracy operacyjnej. W tym czasie kontrolerzy mają możliwość odpocząć i zregenerować się. Mogą skorzystać z basenu, sauny, siłowni, sali gimnastycznej lub wybrać aktywności na zewnątrz na boisku do piłki nożnej lub kortach tenisowych. Specjalnie dla kontrolerów przygotowane zostały pokoje do wypoczynku, gdzie mogą się zdrzemnąć lub czytać książkę przy filiżance kawy.

Aplikować można pod tym adresem. Nabór potrwa do 28.11.2022 r. 

Więcej szczegółów o rekrutacji i kursie na pansa.pl/kariera oraz pansa.pl/kariera/kurs-na-krl/.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Szukaj...