Ułatwienia dostępu

Serwisy PANSA:

Konsultacje społeczne dot. nowych punktów oraz procedur VFR dla lotniska Olsztyn – Mazury (EPSY)

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpoczyna konsultacje społeczne dotyczące dodania nowych punktów oraz zmiany procedur dla lotów VFR dla lotniska Olsztyn – Mazury (EPSY). Planowany termin konsultacji to 14 stycznia br., a wprowadzenie zmian w kwietniu 2024 r.

Lotnisko EPSY rozwija się i co za tym idzie staje się coraz atrakcyjniejsze dla ruchu General Aviation (VFR). Piloci często wykonują tam operacje „touch & go”, „low-pass” lub wykonują obloty w granicach CTR/TMA. Brak dodatkowych punktów powoduje, że określenie pozycji danego statku powietrznego jest trudniejsze i zajmuje więcej czasu. Co więcej znaczna część ruchu VFR w CTR/TMA Olsztyn przylatuje z kierunku południowego oraz północnego, a punkty wlotowe znajdują się wyłącznie po wschodniej i zachodniej stronie lotniska.

Od momentu otwarcia lotniska przestrzeń (pomimo zmieniającej się charakterystyki ruchu) nie była aktualizowana. Poniższe zmiany spowodują wzrost poziomu świadomości sytuacyjnej pilotów oraz kontrolerów ruchu lotniczego, czego bezpośrednim następstwem będzie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa lotów wykonywanych w CTR/TMA Olsztyn.

W celu ułatwienia lokalizacji statków powietrznych VFR, w tym w szczególności określenia ich momentu wlotu i wylotu do / z przestrzeni kontrolowanej, jak również sprawniejszego skanalizowania ruchu odlotowego i dolotowego z kierunków południowego i północnego, proponujemy opublikowanie dodatkowych punktów VFR o roboczych nazwach: CHARLIE, DELTA, NOVEMBER oraz KILO.

Natomiast nowe trasy dolotowe usprawnią przepływ ruchu VFR oraz zapewnią zwiększony poziom świadomości sytuacyjnej i bezpieczeństwa. Dzięki nowym trasom piloci będą mieli również większą swobodę w planowaniu lotów oraz zwiększy się ich poziom orientacji w obrębie CTR i TMA Olsztyn.

Więcej informacji:

  1. Pełny dokument z propozycją zmian (plik PDF);
  2. Formularz konsultacyjny (plik Word).
Facebook
X
LinkedIn
Email
Drukuj

Szukaj...